FPX Fiber Optic Termination Panel with Indoor/Outdoor Cable, 4RU, 19in, Singlemode, 96 fiber, SC/UPC connectors, Stub tail at far end, putty white, 153m
Specifications
Product classification
| Regional Availability | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber patch panel, with indoor/outdoor cable |
| Product Series | FPX |
General Specifications
| Functionality | Patching |
| Adapter Packs Included, quantity | 8 |
| Body Style | Symmetrical |
| Cable Exit Location | Upward |
| Cable Stub Type | Indoor/Outdoor |
| Color | Putty white |
| Growth Configuration | Fully loaded |
| Interface, front | SC/UPC |
| Interface, rear | Stub tail |
| Rack Type | EIA 19 in | EIA 23 in |
| Rack Units | 4 |
| Shelf Movement | Sliding |
| Total Fibers, quantity | 96 |
| Total Ports, quantity | 96 |
Dimensions
| Height | 177.8 mm | 7 in |
| Width | 482.6 mm | 19 in |
| Depth | 304.8 mm | 12 in |
| Cable Length | 153 m | 501.969 ft |
Material Specifications
| Finish | Powder coated |
| Material Type | Steel |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
Packaging and Weights
| Included | Mounting hardware |
| Packaging quantity | 1 |
Product classification
| Regional Availability | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber patch panel, with indoor/outdoor cable |
| Product Series | FPX |
General Specifications
| Functionality | Patching |
| Adapter Packs Included, quantity | 8 |
| Body Style | Symmetrical |
| Cable Exit Location | Upward |
| Cable Stub Type | Indoor/Outdoor |
| Color | Putty white |
| Growth Configuration | Fully loaded |
| Interface, front | SC/UPC |
| Interface, rear | Stub tail |
| Rack Type | EIA 19 in | EIA 23 in |
| Rack Units | 4 |
| Shelf Movement | Sliding |
| Total Fibers, quantity | 96 |
| Total Ports, quantity | 96 |
Dimensions
| Height | 177.8 mm | 7 in |
| Width | 482.6 mm | 19 in |
| Depth | 304.8 mm | 12 in |
| Cable Length | 153 m | 501.969 ft |
Material Specifications
| Finish | Powder coated |
| Material Type | Steel |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
Packaging and Weights
| Included | Mounting hardware |
| Packaging quantity | 1 |
Documentation & Downloads
Product Compliance Documentation
Other Ways to Browse
