Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
RJ45 Patch Cord, category 6A, UTP LSZH B1
| Regional Availability | China |
| Regional Availability Note | Contact your local CommScope representative for specific availability |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Twisted pair patch cord |
| Country Specific for | China |
| Ordering Note | Cords < 1 m are valid elements for use in a channel or as an equipment interconnect but due to their limited length are not guaranteed to meet component compliance requirements that were developed to assess the quality of longer cords | Cords > 1 m are authorized for use in channels and are an effective standalone method used to connect active devices |
| ANSI/TIA Category | 6A |
| Cable Type | U/UTP (unshielded) |
| Conductor Type | Stranded |
| Interface, Connector A | RJ45 plug |
| Interface, Connector B | RJ45 plug |
| Jacket Color | Blue | Gray | Red | White |
| Pairs, quantity | 4 |
| Transmission Standards | IEEE 802.3bt Type 4 |
| Wiring | T568B |
| Cable Assembly Length Range (m) | 1 – 30 |
| Diameter Over Jacket | 5.1 mm | 0.201 in |
| Diameter Over Jacket Tolerance (±) | 0.3 mm | 0.012 in |
| Compatible Conductor Gauge, stranded | 28 AWG |
| Operating Temperature | -10 °C to +75 °C (+14 °F to +167 °F) |
| Environmental Space | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Flammability Rating | GB31247 B1 |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| Regional Availability | China |
| Regional Availability Note | Contact your local CommScope representative for specific availability |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Twisted pair patch cord |
| Country Specific for | China |
| Ordering Note | Cords < 1 m are valid elements for use in a channel or as an equipment interconnect but due to their limited length are not guaranteed to meet component compliance requirements that were developed to assess the quality of longer cords | Cords > 1 m are authorized for use in channels and are an effective standalone method used to connect active devices |
| ANSI/TIA Category | 6A |
| Cable Type | U/UTP (unshielded) |
| Conductor Type | Stranded |
| Interface, Connector A | RJ45 plug |
| Interface, Connector B | RJ45 plug |
| Jacket Color | Blue | Gray | Red | White |
| Pairs, quantity | 4 |
| Transmission Standards | IEEE 802.3bt Type 4 |
| Wiring | T568B |
| Cable Assembly Length Range (m) | 1 – 30 |
| Diameter Over Jacket | 5.1 mm | 0.201 in |
| Diameter Over Jacket Tolerance (±) | 0.3 mm | 0.012 in |
| Compatible Conductor Gauge, stranded | 28 AWG |
| Operating Temperature | -10 °C to +75 °C (+14 °F to +167 °F) |
| Environmental Space | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Flammability Rating | GB31247 B1 |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |