Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
PowerSUM 1061L Category 5e Copper Cable
Your web browser (Internet Explorer 11 or lower) is out of date and the functions below will not work with Internet Explorer.
Update your browser for more security, speed, functionality and experience on this site.
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | SYSTIMAX® |
| Product Type | Twisted pair cable |
| Product Brand | PowerSUM |
| Product Number | 1061L |
| ANSI/TIA Category | 5e |
| Cable Component Type | Horizontal |
| Cable Type | U/UTP (unshielded) |
| Conductor Type, singles | Solid |
| Conductors, quantity | 8 |
| Pairs, quantity | 4 |
| Transmission Standards | ANSI/TIA-568.2-D | CENELEC EN 50288-3-1 | ISO/IEC 11801 Class D |
| Diameter Over Jacket, nominal | 4.953 mm | 0.195 in |
| Jacket Thickness | 0.508 mm | 0.02 in |
| Conductor Gauge, singles | 24 AWG |
| dc Resistance Unbalance, maximum | 5 % |
| dc Resistance, maximum | 9.38 ohms/100 m | 2.859 ohms/100 ft |
| Dielectric Strength, minimum | 1500 Vac | 2500 Vdc |
| Mutual Capacitance at Frequency | 5.6 nF/100 m @ 1 kHz |
| Nominal Velocity of Propagation (NVP) | 69 % |
| Operating Frequency, maximum | 200 MHz |
| Operating Voltage, maximum | 80 V |
| Remote Powering | Fully complies with the recommendations set forth by IEEE 802.3bt (Type 4) for the safe delivery of power over LAN cable when installed according to ISO/IEC 14763-2, CENELEC EN 50174-1, CENELEC EN 50174-2 or TIA TSB-184-A |
| Conductor Material | Bare copper |
| Insulation Material | Polyolefin |
| Jacket Material | PVC |
| Installation temperature | 0 °C to +60 °C (+32 °F to +140 °F) |
| Operating Temperature | -20 °C to +60 °C (-4 °F to +140 °F) |
| Flame Test Method | CMR |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | SYSTIMAX® |
| Product Type | Twisted pair cable |
| Product Brand | PowerSUM |
| Product Number | 1061L |
| ANSI/TIA Category | 5e |
| Cable Component Type | Horizontal |
| Cable Type | U/UTP (unshielded) |
| Conductor Type, singles | Solid |
| Conductors, quantity | 8 |
| Pairs, quantity | 4 |
| Transmission Standards | ANSI/TIA-568.2-D | CENELEC EN 50288-3-1 | ISO/IEC 11801 Class D |
| Diameter Over Jacket, nominal | 4.953 mm | 0.195 in |
| Jacket Thickness | 0.508 mm | 0.02 in |
| Conductor Gauge, singles | 24 AWG |
| dc Resistance Unbalance, maximum | 5 % |
| dc Resistance, maximum | 9.38 ohms/100 m | 2.859 ohms/100 ft |
| Dielectric Strength, minimum | 1500 Vac | 2500 Vdc |
| Mutual Capacitance at Frequency | 5.6 nF/100 m @ 1 kHz |
| Nominal Velocity of Propagation (NVP) | 69 % |
| Operating Frequency, maximum | 200 MHz |
| Operating Voltage, maximum | 80 V |
| Remote Powering | Fully complies with the recommendations set forth by IEEE 802.3bt (Type 4) for the safe delivery of power over LAN cable when installed according to ISO/IEC 14763-2, CENELEC EN 50174-1, CENELEC EN 50174-2 or TIA TSB-184-A |
| Conductor Material | Bare copper |
| Insulation Material | Polyolefin |
| Jacket Material | PVC |
| Installation temperature | 0 °C to +60 °C (+32 °F to +140 °F) |
| Operating Temperature | -20 °C to +60 °C (-4 °F to +140 °F) |
| Flame Test Method | CMR |