760244553 | L-048-LN-8F-M12YL/14D/AY/D-DE35
Base Product: L-LN
- Available in:
- Asia
- Australia/New Zealand
- EMEA
Fiber indoor cable, Single Jacket All-Dielectric, Gel-Free, Stranded Microsheath Tube cable, 48 fiber (Red, Blue, Green, Yellow Tubes), Singlemode G.657.A1, Yellow jacket color, Dca flame rating. Provides Rodent Resistance
Specifications
Product classification
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber indoor cable |
| Product Series | L-LN |
Optical Specifications, Wavelength Specifications
| Attenuation, maximum | 0.25 dB/km @ 1,550 nm | 0.27 dB/km @ 1,490 nm | 0.27 dB/km @ 1,625 nm | 0.36 dB/km @ 1,310 nm |
General Specifications
| Cable Type | Stranded microsheath tube |
| Construction Type | Non-armored |
| Subunit Type | Gel-free |
| Jacket Color | Yellow |
| Jacket Marking | Meters |
| Jacket Marking Method | Inkjet |
| Jacket Marking Text | MFOG20074D/CC OXG INDOORKABEL COMMSCOPE OPTICAL CABLE 760244553 [MM/YYYY] 048 EN 50575 CLASS D [SERIAL NUMBER] [METRE MARK] |
| Subunit, quantity | 4 |
| Fibers per Subunit, quantity | 12 |
| Total Fiber Count | 48 |
Dimensions
| Buffer Tube/Subunit Diameter | 1.4 mm | 0.055 in |
| Diameter Over Jacket | 5 mm | 0.197 in |
Representative Image
| Click on image to enlarge. |
Material Specifications
| Inner Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
Mechanical Specifications
| Minimum Bend Radius, loaded | 130 mm | 5.118 in |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 90 mm | 3.543 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 700 N | 157.366 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 1000 N | 224.809 lbf |
| Compression | 10 N/mm | 57.101 lbf/in |
| Compression Test Method | FOTP-41 | IEC 60794-1 E3 |
| Impact | 2 N-m | 17.701 in lb |
| Impact Test Method | FOTP-25 | IEC 60794-1 E4 |
| Strain | See long and short term tensile loads |
| Strain Test Method | FOTP-33 | IEC 60794-1 E1 |
Optical Specifications
| Fiber Type | G.657.A1, TeraSPEED® |
Environmental Specifications
| Installation temperature | 0 °C to +50 °C (+32 °F to +122 °F) |
| Operating Temperature | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Cable Qualification Standards | IEC 60794-1-2 |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Fire Performance | Dca |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Smoke Rating | s1 |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Droplets Rating | d1 |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Acidity Rating | a1 |
| Environmental Space | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
Environmental Test Specifications
| Cable Freeze | -2 °C | 28.4 °F |
| Cable Freeze Test Method | FOTP-98 | IEC 60794-1 F15 |
| Temperature Cycle | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Temperature Cycle Test Method | FOTP-3 | IEC 60794-1 F1 |
Packaging and Weights
| Cable weight | 23 kg/km | 15.455 lb/kft |
Product classification
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber indoor cable |
| Product Series | L-LN |
Optical Specifications, Wavelength Specifications
| Attenuation, maximum | 0.25 dB/km @ 1,550 nm | 0.27 dB/km @ 1,490 nm | 0.27 dB/km @ 1,625 nm | 0.36 dB/km @ 1,310 nm |
General Specifications
| Cable Type | Stranded microsheath tube |
| Construction Type | Non-armored |
| Subunit Type | Gel-free |
| Jacket Color | Yellow |
| Jacket Marking | Meters |
| Jacket Marking Method | Inkjet |
| Jacket Marking Text | MFOG20074D/CC OXG INDOORKABEL COMMSCOPE OPTICAL CABLE 760244553 [MM/YYYY] 048 EN 50575 CLASS D [SERIAL NUMBER] [METRE MARK] |
| Subunit, quantity | 4 |
| Fibers per Subunit, quantity | 12 |
| Total Fiber Count | 48 |
Dimensions
| Buffer Tube/Subunit Diameter | 1.4 mm | 0.055 in |
| Diameter Over Jacket | 5 mm | 0.197 in |
Representative Image
| Click on image to enlarge. |
Material Specifications
| Inner Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
Mechanical Specifications
| Minimum Bend Radius, loaded | 130 mm | 5.118 in |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 90 mm | 3.543 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 700 N | 157.366 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 1000 N | 224.809 lbf |
| Compression | 10 N/mm | 57.101 lbf/in |
| Compression Test Method | FOTP-41 | IEC 60794-1 E3 |
| Impact | 2 N-m | 17.701 in lb |
| Impact Test Method | FOTP-25 | IEC 60794-1 E4 |
| Strain | See long and short term tensile loads |
| Strain Test Method | FOTP-33 | IEC 60794-1 E1 |
Optical Specifications
| Fiber Type | G.657.A1, TeraSPEED® |
Environmental Specifications
| Installation temperature | 0 °C to +50 °C (+32 °F to +122 °F) |
| Operating Temperature | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Cable Qualification Standards | IEC 60794-1-2 |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Fire Performance | Dca |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Smoke Rating | s1 |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Droplets Rating | d1 |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Acidity Rating | a1 |
| Environmental Space | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
Environmental Test Specifications
| Cable Freeze | -2 °C | 28.4 °F |
| Cable Freeze Test Method | FOTP-98 | IEC 60794-1 F15 |
| Temperature Cycle | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Temperature Cycle Test Method | FOTP-3 | IEC 60794-1 F1 |
Packaging and Weights
| Cable weight | 23 kg/km | 15.455 lb/kft |
Documentation & Downloads
Building Information Modeling (BIM) Objects
Declaration of Performance
Product Specification
Product Sustainability
Warranty
Building Information Modeling (BIM) Objects
Declaration of Performance
Product Compliance Documentation
Product Specification
Product Sustainability
Warranty
Other Ways to Browse
