Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Base Product: G2-CARTRIDGES
G2 Modular Cassette with 6 ST TeraSPEED® Singlemode Pigtails, Type B
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | SYSTIMAX® |
| Product Type | Fiber cassette with pigtails |
| Product Brand | TeraSPEED® |
| Adapter Color | Blue |
| Interface, front | ST/UPC |
| Interface, rear | Stranded pigtail |
| Total Fibers, quantity | 6 |
| Total Ports, quantity, front | 6 |
| Height | 30.48 mm | 1.2 in |
| Width | 91.44 mm | 3.6 in |
| Depth | 119.38 mm | 4.7 in |
| Pigtail Length | 1.5 m | 4.921 ft |
| Fiber Type | G.652.D and G.657.A1, TeraSPEED® | OS2 |
| Insertion Loss, typical | 0.4 dB |
| Return Loss, minimum | 65 dB |
| Safety Standard | UL |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | SYSTIMAX® |
| Product Type | Fiber cassette with pigtails |
| Product Brand | TeraSPEED® |
| Adapter Color | Blue |
| Interface, front | ST/UPC |
| Interface, rear | Stranded pigtail |
| Total Fibers, quantity | 6 |
| Total Ports, quantity, front | 6 |
| Height | 30.48 mm | 1.2 in |
| Width | 91.44 mm | 3.6 in |
| Depth | 119.38 mm | 4.7 in |
| Pigtail Length | 1.5 m | 4.921 ft |
| Fiber Type | G.652.D and G.657.A1, TeraSPEED® | OS2 |
| Insertion Loss, typical | 0.4 dB |
| Return Loss, minimum | 65 dB |
| Safety Standard | UL |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |