XP-MPA0127
Base Product: XPND-MPO-MODULES
- Available in:
- Latin America
- North America
- Asia
- Australia/New Zealand
MPO Module, singlemode, SC/UPC-MPO, 1x12 fiber, Method A (Straight)
Features and Benefits
- Offers the same craft-friendly interface for LC and SC connectors as the cabled module
- Allow installers to connect an MPO trunk cable to turn up services in rapid installation applications
- Can be installed and removed from front or rear of panel
Specifications
Product classification
| Regional Availability | Latin America | North America | Asia | Australia/New Zealand |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber module |
| Product Brand | CommScope XPND™ |
| Product Series | XPND |
General Specifications
| Functionality | Breakout |
| Application | XPND MPO module |
| Adapter Color | Blue |
| Adapters, quantity, front | 12 |
| Interface, front | SC/UPC |
| Interface, rear | MPO |
| Interface Feature, rear | APC |
| Polarity | Method A |
| Total Fibers, quantity | 12 |
| Total Ports, quantity, front | 12 |
Dimensions
| Height | 19 mm | 0.748 in |
| Width | 202.25 mm | 7.963 in |
| Depth | 201.5 mm | 7.933 in |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A1 |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -5 °C to +40 °C (+23 °F to +104 °F) |
| Storage Temperature | -5 °C to +50 °C (+23 °F to +122 °F) |
| Relative Humidity | Up to 85%, non-condensing |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
| Packaging Type | Bag | Carton |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant/Exempted |
Product classification
| Regional Availability | Latin America | North America | Asia | Australia/New Zealand |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber module |
| Product Brand | CommScope XPND™ |
| Product Series | XPND |
General Specifications
| Functionality | Breakout |
| Application | XPND MPO module |
| Adapter Color | Blue |
| Adapters, quantity, front | 12 |
| Interface, front | SC/UPC |
| Interface, rear | MPO |
| Interface Feature, rear | APC |
| Polarity | Method A |
| Total Fibers, quantity | 12 |
| Total Ports, quantity, front | 12 |
Dimensions
| Height | 19 mm | 0.748 in |
| Width | 202.25 mm | 7.963 in |
| Depth | 201.5 mm | 7.933 in |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A1 |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -5 °C to +40 °C (+23 °F to +104 °F) |
| Storage Temperature | -5 °C to +50 °C (+23 °F to +122 °F) |
| Relative Humidity | Up to 85%, non-condensing |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
| Packaging Type | Bag | Carton |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant/Exempted |
Documentation & Downloads
Building Information Modeling (BIM) Objects
Product Specification
Visio Stencil
Warranty
Building Information Modeling (BIM) Objects
Product Compliance Documentation
Product Specification
Visio Stencil
Warranty
Other Ways to Browse
