FL2000 Fiber Splice Panel, unloaded, for 96 splices, 19 in, 4RU, putty white
Specifications
Product classification
| Regional Availability | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber splice panel |
| Product Series | FL2000 |
General Specifications
| Functionality | Splicing |
| Cable Exit Location | Rear, left side | Rear, right side |
| Color | Putty white |
| Growth Configuration | Unloaded |
| Interface, front | Unloaded |
| Rack Type | EIA 19 in |
| Rack Units | 4 |
| Shelf Movement | Hinged |
| Splicing Capacity, maximum | 96 |
| Total Ports, quantity | 0 |
Dimensions
| Height | 177.8 mm | 7 in |
| Width | 482.6 mm | 19 in |
| Depth | 256.54 mm | 10.1 in |
Material Specifications
| Finish | Powder coated |
| Material Type | Steel |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
Packaging and Weights
| Included | Mounting hardware |
| Packaging quantity | 1 |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
Product classification
| Regional Availability | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber splice panel |
| Product Series | FL2000 |
General Specifications
| Functionality | Splicing |
| Cable Exit Location | Rear, left side | Rear, right side |
| Color | Putty white |
| Growth Configuration | Unloaded |
| Interface, front | Unloaded |
| Rack Type | EIA 19 in |
| Rack Units | 4 |
| Shelf Movement | Hinged |
| Splicing Capacity, maximum | 96 |
| Total Ports, quantity | 0 |
Dimensions
| Height | 177.8 mm | 7 in |
| Width | 482.6 mm | 19 in |
| Depth | 256.54 mm | 10.1 in |
Material Specifications
| Finish | Powder coated |
| Material Type | Steel |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
Packaging and Weights
| Included | Mounting hardware |
| Packaging quantity | 1 |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
Documentation & Downloads
Brochure
Building Information Modeling (BIM) Objects
Product Specification
Visio Stencil
Warranty
Brochure
Building Information Modeling (BIM) Objects
Product Compliance Documentation
Product Specification
Visio Stencil
Warranty
Other Ways to Browse
