FL2000 Fiber VAM Panel for 9 VAM modules, unloaded, 6RU, 19 in, black
Specifications
Product classification
| Regional Availability | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber VAM panel |
| Product Series | FL2000 |
General Specifications
| Functionality | Multiplexing | Patching | Splitting |
| Color | Putty white |
| Growth Configuration | Unloaded |
| Interface, front | Unloaded |
| Module/Adapter Pack Slots, quantity | 9 |
| Rack Type | EIA 19 in |
| Rack Units | 6 |
| Shelf Movement | Hinged |
| Splicing Capacity, maximum | 0 |
| Total Ports, quantity | 0 |
Dimensions
| Height | 266.7 mm | 10.5 in |
| Width | 482.6 mm | 19 in |
| Depth | 256.54 mm | 10.1 in |
Material Specifications
| Finish | Powder coated |
| Material Type | Steel |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant, Compliant/Exempted |
Product classification
| Regional Availability | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber VAM panel |
| Product Series | FL2000 |
General Specifications
| Functionality | Multiplexing | Patching | Splitting |
| Color | Putty white |
| Growth Configuration | Unloaded |
| Interface, front | Unloaded |
| Module/Adapter Pack Slots, quantity | 9 |
| Rack Type | EIA 19 in |
| Rack Units | 6 |
| Shelf Movement | Hinged |
| Splicing Capacity, maximum | 0 |
| Total Ports, quantity | 0 |
Dimensions
| Height | 266.7 mm | 10.5 in |
| Width | 482.6 mm | 19 in |
| Depth | 256.54 mm | 10.1 in |
Material Specifications
| Finish | Powder coated |
| Material Type | Steel |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant, Compliant/Exempted |
Documentation & Downloads
Brochure
Building Information Modeling (BIM) Objects
Installation Instruction
Product Specification
Visio Stencil
Warranty
Brochure
Building Information Modeling (BIM) Objects
Installation Instruction
Product Compliance Documentation
Product Specification
Visio Stencil
Warranty
Other Ways to Browse
