760262208 | FACT-1ERHPL1S-100CDX
Base Product: FACT-CABLED-CHASSIS
- Available in:
- Asia
- Australia/New Zealand
- EMEA
- Latin America
- North America
FACT® Fiber Optic Pre-cabled Chassis, gray, 1E high, 48-port, singlemode, bottom tray loaded with 12 LC/APC Duplex adapters and 24 C-grade pigtails, SMOUV splice tray type, top tray pre-cabled with 100m indoor Micro-Tube cable, G657A1, yellow jacket, CPR EuroClass Cca, right-hand patch
Features and Benefits
The building blocks of the FACT® optical distribution frame system are the FACT® chassis. FACT® chassis can be deployed individually as a single-element chassis, or up to six similar elements can be combined into high fiber-count FACT® chassis. The single-element FACT® chassis measures 30.95 mm (1.22 in.) tall, 30 percent less than the standard HU/1RU (44.45 mm/1.75 in.). Each FACT® element features two hinged trays, providing full front access to both sides of all connections and clear visibility of all ports.
The FACT® pre-cabled chassis is supplied with connectorized cables from 24 fibers to 144fibers, and a stub on the far end. It is available for indoor cable in lengths up to 300 meters. The pre-cabled chassis accommodates 24 SC or 48 single LC connections per FACT® element. All pre-cabled FACT® chassis use EIA/TIA 598 color-coding standard.
The FACT® patch-splice chassis is available in 6 height versions:
The FACT® pre-cabled chassis is supplied with connectorized cables from 24 fibers to 144fibers, and a stub on the far end. It is available for indoor cable in lengths up to 300 meters. The pre-cabled chassis accommodates 24 SC or 48 single LC connections per FACT® element. All pre-cabled FACT® chassis use EIA/TIA 598 color-coding standard.
The FACT® patch-splice chassis is available in 6 height versions:
- 1E
- 2E
- 3E
- 4E
- 5E
- 6E
- Designed for use with the all-purpose all-front-access FACT frames and FIST-GR3 frames supporting up to 2,688 LC or 1,344 SC connections in a single frame (FACT-IC frame 2880 LC or 1440 SC)
- Reduced installation and maintenance time via the toolless snap-on design supporting both interconnect and cross-connect applications
- Flexible customization enabled by 4 chassis types (patch-only, patch-splice, pre-cabled and splice-only) to support all ODF applications
- High density through the single FACT element height (1E) being 30% less tall compared to the industry standard panel height (1HU)
Specifications
Product classification
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber patch chassis, with indoor cable |
| Product Brand | FACT® |
| Product Series | FACT |
General Specifications
| Functionality | Patching | Splicing |
| Application | For use with FACT frames | Compatible with FIST-GR3-R frames when backplate is used (optional) |
| Body Style | Right-hand patch |
| Cable Stub Type | Indoor, microcable |
| Color | Gray |
| Growth Configuration | Fully loaded |
| Interface, front | LC/UPC |
| Interface, rear | Stub tail |
| Patch Cord Routing | Right sided |
| Rack Type | FACT | FIST-GR3 |
| Rack Units | 0.7 |
| Shelf Movement | Sliding |
| Splicing Capacity, maximum | 24 |
| Splicing Type | SMOUV |
| Total Ports, quantity | 48 |
| Transmission Standards | ETSI EN 300 019-1-3 | IEC 61300-3-30 |
Dimensions
| Height | 30.95 mm | 1.219 in |
| Width | 524 mm | 20.63 in |
| Depth | 283 mm | 11.142 in |
| Cable Length | 100 m | 328.084 ft |
Ordering Tree
| Click on image to enlarge. |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A1 |
| Performance Grade | Standard C grade |
| Insertion Loss, maximum | 0.5 dB |
| Return Loss, minimum | 50 dB |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -20 °C to +85 °C (-4 °F to +176 °F) |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Fire Performance | Cca |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
Packaging and Weights
| Included | Mounting hardware for FACT frame |
| Packaging quantity | 1 |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
Product classification
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber patch chassis, with indoor cable |
| Product Brand | FACT® |
| Product Series | FACT |
General Specifications
| Functionality | Patching | Splicing |
| Application | For use with FACT frames | Compatible with FIST-GR3-R frames when backplate is used (optional) |
| Body Style | Right-hand patch |
| Cable Stub Type | Indoor, microcable |
| Color | Gray |
| Growth Configuration | Fully loaded |
| Interface, front | LC/UPC |
| Interface, rear | Stub tail |
| Patch Cord Routing | Right sided |
| Rack Type | FACT | FIST-GR3 |
| Rack Units | 0.7 |
| Shelf Movement | Sliding |
| Splicing Capacity, maximum | 24 |
| Splicing Type | SMOUV |
| Total Ports, quantity | 48 |
| Transmission Standards | ETSI EN 300 019-1-3 | IEC 61300-3-30 |
Dimensions
| Height | 30.95 mm | 1.219 in |
| Width | 524 mm | 20.63 in |
| Depth | 283 mm | 11.142 in |
| Cable Length | 100 m | 328.084 ft |
Ordering Tree
| Click on image to enlarge. |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A1 |
| Performance Grade | Standard C grade |
| Insertion Loss, maximum | 0.5 dB |
| Return Loss, minimum | 50 dB |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -20 °C to +85 °C (-4 °F to +176 °F) |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Fire Performance | Cca |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
Packaging and Weights
| Included | Mounting hardware for FACT frame |
| Packaging quantity | 1 |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
Documentation & Downloads
Brochure
Installation Instruction
Product Specification
Warranty
Brochure
Installation Instruction
Product Compliance Documentation
Product Specification
Warranty
Other Ways to Browse
