Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
FAT Aerial Outdoor Fiber Access Terminal
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | India |
| Product Type | Fiber access box |
| Product Series | ODN |
| Cable Capacity, Input | 3 Round 5.0–15.0 mm (0.19–0.59 in), 2 for Midspan and 1 extra for branching |
| Cable Capacity, Drop | 16 Flat 2 x 3 mm (0.08 - 0.12 in) |
| Cable Clamps, quantity | 3 |
| Cable Sealing Type | Compressed rubber |
| Cable Type | All Dielectric Self Supporting (ADSS) | Armored | Figure 8 |
| Compatible Interface | SC |
| Enclosure Color | Gray |
| Front Cover Type | Hinged with lock |
| Lock Type | Key lock, special |
| Mounting | Wall/Pole Mount |
| Splice Tray Included, quantity | 1 |
| Splicing Capacity, maximum | 12 |
| Splitter Format, compatible | Mini cassette |
| Splitter Type | 1 x 8 |
| Splitter, quantity | 2 |
| Height | 338 mm | 13.307 in |
| Width | 213 mm | 8.386 in |
| Depth | 79 mm | 3.11 in |
| Click on image to enlarge. |
| Enclosure Material Type | ABS |
| Fiber Type | G.652.D | G.657.A1/A2 |
| Attenuation Cable Coefficient, maximum | 0.30 dB/km @ 1550 nm | 0.40 dB/km @ 1310 nm |
| Operating Temperature | 0 °C to +65 °C (+32 °F to +149 °F) |
| Storage Temperature | 0 °C to +65 °C (+32 °F to +149 °F) |
| Environmental Space | Indoor/Outdoor |
| Flammability Rating | UL 94 V-1 |
| Qualification Standards | IP65 |
| UV Resistance | UV stabilized |
| Included | Accessory kit |
| Packaging quantity | 1 |
| Packaging Type | Box |
| Weight, net | 2 kg | 4.409 lb |
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | India |
| Product Type | Fiber access box |
| Product Series | ODN |
| Cable Capacity, Input | 3 Round 5.0–15.0 mm (0.19–0.59 in), 2 for Midspan and 1 extra for branching |
| Cable Capacity, Drop | 16 Flat 2 x 3 mm (0.08 - 0.12 in) |
| Cable Clamps, quantity | 3 |
| Cable Sealing Type | Compressed rubber |
| Cable Type | All Dielectric Self Supporting (ADSS) | Armored | Figure 8 |
| Compatible Interface | SC |
| Enclosure Color | Gray |
| Front Cover Type | Hinged with lock |
| Lock Type | Key lock, special |
| Mounting | Wall/Pole Mount |
| Splice Tray Included, quantity | 1 |
| Splicing Capacity, maximum | 12 |
| Splitter Format, compatible | Mini cassette |
| Splitter Type | 1 x 8 |
| Splitter, quantity | 2 |
| Height | 338 mm | 13.307 in |
| Width | 213 mm | 8.386 in |
| Depth | 79 mm | 3.11 in |
| Click on image to enlarge. |
| Enclosure Material Type | ABS |
| Fiber Type | G.652.D | G.657.A1/A2 |
| Attenuation Cable Coefficient, maximum | 0.30 dB/km @ 1550 nm | 0.40 dB/km @ 1310 nm |
| Operating Temperature | 0 °C to +65 °C (+32 °F to +149 °F) |
| Storage Temperature | 0 °C to +65 °C (+32 °F to +149 °F) |
| Environmental Space | Indoor/Outdoor |
| Flammability Rating | UL 94 V-1 |
| Qualification Standards | IP65 |
| UV Resistance | UV stabilized |
| Included | Accessory kit |
| Packaging quantity | 1 |
| Packaging Type | Box |
| Weight, net | 2 kg | 4.409 lb |
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| ROHS | Compliant/Exempted |