FPX Fiber Optic Adapter Pack Only, Multimode, 24 fiber, LC/UPC adapter, left, beige, putty white
Specifications
Product classification
| Regional Availability | North America |
| Product Type | Fiber adapter pack |
| Product Series | FPX |
General Specifications
| Application | For use with FPX panels |
| Adapter Color | Beige |
| Adapters, quantity, front | 12 |
| Body Style | Duplex | Left orientation |
| Color, front | Putty white |
| Interface | LC/UPC |
| Total Ports, quantity, front | 24 |
Dimensions
| Height | 33.02 mm | 1.3 in |
| Width | 176.53 mm | 6.95 in |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Multimode |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
| Packaging Type | Bag | Carton |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
Product classification
| Regional Availability | North America |
| Product Type | Fiber adapter pack |
| Product Series | FPX |
General Specifications
| Application | For use with FPX panels |
| Adapter Color | Beige |
| Adapters, quantity, front | 12 |
| Body Style | Duplex | Left orientation |
| Color, front | Putty white |
| Interface | LC/UPC |
| Total Ports, quantity, front | 24 |
Dimensions
| Height | 33.02 mm | 1.3 in |
| Width | 176.53 mm | 6.95 in |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Multimode |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
| Packaging Type | Bag | Carton |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
Documentation & Downloads
Product Compliance Documentation
Other Ways to Browse
