760109629 | 360G2 Cassette 6-ST-MM-BG-Pigtails A
Base Product: G2-SPLICE-CASSETTES
- Available in:
- Asia
- Australia/New Zealand
- EMEA
- Latin America
- North America
SYSTIMAX 360G2 Cassette 6 ST OptiSPEED® Beige with Pigtails A
Specifications
Specifications
Product classification
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | SYSTIMAX® |
| Product Type | Fiber cassette with pigtails |
| Product Brand | OptiSPEED® | SYSTIMAX 360™ |
General Specifications
| Adapter Color | Beige |
| Interface, front | ST/UPC |
| Interface, rear | Stranded pigtail |
| Total Fibers, quantity | 6 |
| Total Ports, quantity, front | 6 |
Dimensions
| Height | 30.48 mm | 1.2 in |
| Width | 91.44 mm | 3.6 in |
| Depth | 119.38 mm | 4.7 in |
| Pigtail Length | 1.5 m | 4.921 ft |
Optical Specifications
| Fiber Type | OM1 |
| Insertion Loss, typical | 0.3 dB |
| Return Loss, minimum | 20 dB |
Environmental Specifications
| Safety Standard | UL |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
Product classification
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | SYSTIMAX® |
| Product Type | Fiber cassette with pigtails |
| Product Brand | OptiSPEED® | SYSTIMAX 360™ |
General Specifications
| Adapter Color | Beige |
| Interface, front | ST/UPC |
| Interface, rear | Stranded pigtail |
| Total Fibers, quantity | 6 |
| Total Ports, quantity, front | 6 |
Dimensions
| Height | 30.48 mm | 1.2 in |
| Width | 91.44 mm | 3.6 in |
| Depth | 119.38 mm | 4.7 in |
| Pigtail Length | 1.5 m | 4.921 ft |
Optical Specifications
| Fiber Type | OM1 |
| Insertion Loss, typical | 0.3 dB |
| Return Loss, minimum | 20 dB |
Environmental Specifications
| Safety Standard | UL |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
Documentation & Downloads
Building Information Modeling (BIM) Objects
Installation Instruction
Product Specification
Visio Stencil
Building Information Modeling (BIM) Objects
Engineering Drawing
Installation Instruction
Product Compliance Documentation
Product Specification
Visio Stencil
Other Ways to Browse
