XP-RR8/F8A1PSA1031
Base Product: XPND-RAPID-REEL-MODULES
- Available in:
- Latin America
- North America
- Asia
- Australia/New Zealand
CommScope XPND Rapid Reel Cassette 24F, LC/UPC to LC/UPC, Polarity A, 31M
Specifications
Product classification
| Regional Availability | Latin America | North America | Asia | Australia/New Zealand |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber cabled module |
| Product Brand | CommScope XPND™ |
| Product Series | XPND |
General Specifications
| Configuration Type | XPND Module to LC Connector |
| Adapter Color | Blue |
| Adapters, quantity, front | 12 |
| Body Style | Straight orientation |
| Cable Color | Yellow |
| Cable Type | Plenum - Stranded |
| Color, front | Black |
| Color, housing | Blue |
| Color, rear | Black |
| Interface, front | LC/UPC |
| Interface, rear | LC/UPC |
| Polarity | Pairs, straight |
| Total Fibers, quantity | 24 |
| Total Ports, quantity, front | 24 |
Dimensions
| Height | 19 mm | 0.748 in |
| Width | 202.5 mm | 7.972 in |
| Depth | 316 mm | 12.441 in |
| Cable Length | 31 m | 101.706 ft |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A1 |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -5 °C to +40 °C (+23 °F to +104 °F) |
| Storage Temperature | -5 °C to +50 °C (+23 °F to +122 °F) |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant/Exempted |
Product classification
| Regional Availability | Latin America | North America | Asia | Australia/New Zealand |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber cabled module |
| Product Brand | CommScope XPND™ |
| Product Series | XPND |
General Specifications
| Configuration Type | XPND Module to LC Connector |
| Adapter Color | Blue |
| Adapters, quantity, front | 12 |
| Body Style | Straight orientation |
| Cable Color | Yellow |
| Cable Type | Plenum - Stranded |
| Color, front | Black |
| Color, housing | Blue |
| Color, rear | Black |
| Interface, front | LC/UPC |
| Interface, rear | LC/UPC |
| Polarity | Pairs, straight |
| Total Fibers, quantity | 24 |
| Total Ports, quantity, front | 24 |
Dimensions
| Height | 19 mm | 0.748 in |
| Width | 202.5 mm | 7.972 in |
| Depth | 316 mm | 12.441 in |
| Cable Length | 31 m | 101.706 ft |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A1 |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -5 °C to +40 °C (+23 °F to +104 °F) |
| Storage Temperature | -5 °C to +50 °C (+23 °F to +122 °F) |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant/Exempted |
Documentation & Downloads
Building Information Modeling (BIM) Objects
Product Specification
Visio Stencil
Warranty
Building Information Modeling (BIM) Objects
Product Compliance Documentation
Product Specification
Visio Stencil
Warranty
Other Ways to Browse
