810009841/DB | C-004-CA-8W-M04YL/28G/GRP/D
Base Product: C-CA
- Available in:
- Australia/New Zealand
- EMEA
Fiber indoor/outdoor drop cable, 4-fiber, ULSZH, loose tube, gel-filled, Singlemode G.652.D and G.657.A1, Meters jacket marking, Yellow jacket color
Specifications
Product classification
| Regional Availability | Australia/New Zealand | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber indoor/outdoor cable |
| Product Series | C-CA |
Optical Specifications, Wavelength Specifications
| Attenuation, maximum | 0.35 dB/km @ 1,300 nm | 0.35 dB/km @ 1,550 nm | 0.45 dB/km @ 1,310 nm |
| Standards Compliance | IEC 60794-1 | TIA-492CAAB (OS2) |
General Specifications
| Armor Type | Non-metallic rods |
| Cable Type | Loose tube |
| Subunit Type | Gel-filled |
| Jacket Color | Yellow |
| Jacket Marking | Meters |
| Jacket Marking Method | Inkjet |
| Jacket Marking Text | COMMSCOPE GB F.O.CABLE 810009841/DB EXT GRP ARMOUR 4X9/125 OS2 EN50575 Class Eca (Serial NUMBER) (METRE MARK) |
| Filler, quantity | 1 |
| Fibers per Subunit, quantity | 4 |
| Total Fiber Count | 4 |
Dimensions
| Cable Length | 2000 m | 6561.68 ft |
| Diameter Over Jacket | 9 mm | 0.354 in |
Mechanical Specifications
| Minimum Bend Radius, loaded | 228.6 mm | 9 in |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 175.3 mm | 6.902 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 750 N | 168.607 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 2002 N | 450.068 lbf |
Optical Specifications
| Fiber Type | OS2 |
Environmental Specifications
| Installation temperature | -5 °C to +50 °C (+23 °F to +122 °F) |
| Operating Temperature | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Environmental Space | Universal Low Smoke Zero Halogen (ULSZH) |
Packaging and Weights
| Cable weight | 94 kg/km | 63.165 lb/kft |
Product classification
| Regional Availability | Australia/New Zealand | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber indoor/outdoor cable |
| Product Series | C-CA |
Optical Specifications, Wavelength Specifications
| Attenuation, maximum | 0.35 dB/km @ 1,300 nm | 0.35 dB/km @ 1,550 nm | 0.45 dB/km @ 1,310 nm |
| Standards Compliance | IEC 60794-1 | TIA-492CAAB (OS2) |
General Specifications
| Armor Type | Non-metallic rods |
| Cable Type | Loose tube |
| Subunit Type | Gel-filled |
| Jacket Color | Yellow |
| Jacket Marking | Meters |
| Jacket Marking Method | Inkjet |
| Jacket Marking Text | COMMSCOPE GB F.O.CABLE 810009841/DB EXT GRP ARMOUR 4X9/125 OS2 EN50575 Class Eca (Serial NUMBER) (METRE MARK) |
| Filler, quantity | 1 |
| Fibers per Subunit, quantity | 4 |
| Total Fiber Count | 4 |
Dimensions
| Cable Length | 2000 m | 6561.68 ft |
| Diameter Over Jacket | 9 mm | 0.354 in |
Mechanical Specifications
| Minimum Bend Radius, loaded | 228.6 mm | 9 in |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 175.3 mm | 6.902 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 750 N | 168.607 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 2002 N | 450.068 lbf |
Optical Specifications
| Fiber Type | OS2 |
Environmental Specifications
| Installation temperature | -5 °C to +50 °C (+23 °F to +122 °F) |
| Operating Temperature | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Environmental Space | Universal Low Smoke Zero Halogen (ULSZH) |
Packaging and Weights
| Cable weight | 94 kg/km | 63.165 lb/kft |
Documentation & Downloads
Product Compliance Documentation
Other Ways to Browse
