Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
FOSC® D-TRAY-72 type, DWDM, 40 channels, demux, 1561.42 nm starting wavelength, 100 GHz channel spacing + upgrade
Rely on CommScope for Broadband Equity Access and Development (BEAD) Program and other government funded projects
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | China | EMEA | India | Latin America | North America |
| Product Type | DWDM splice tray |
| Product Series | FOSC tray |
| Government Requirements | Build America Buy America (BABA) compliant* |
| Device Type | FOSC splice tray |
| Functionality | Demultiplexing |
| Application | For use in FOSC closures |
| Circuits, quantity | 1 |
| Distribution Type | 40-channel DWDM |
| Interface, Input | Stub tail |
| Interface, Output | Stub tail |
| Location of Manufacturing | Waived per BABA waiver for BEAD Program |
| Port Type, optional | Express port | Tx and Rx test fibers | Upgrade port |
| Pigtail Diameter | 0.25 mm | 0.01 in |
| Tensile Strength, minimum | 5 N | 1.124 lbf |
| Channel Grid (Wavelength) Range | ITU 16 – 63 (1527.1 – 1564.81 nm) |
| Channel Spacing | 100 GHz |
| Directivity Channel-to-Channel, minimum | 55 dB |
| Directivity Upgrade/Express, minimum | 45 dB |
| Input Power, maximum | 300 mW |
| Operating Wavelength Range (ITU Channels) | ITU 20-59 |
| Passband @ 0.5 dB | CW ± 0.125 nm |
| Passband Express | 1260-1520 nm | 1570-1625 nm |
| Passband Upgrade | ITU 16-63 except DWDM channels in module |
| Polarization Dependent Loss, maximum | 0.25 dB |
| Polarization Mode Dispersion, maximum | 0.15 |
| Uniformity, maximum | 2 dB |
| Wavelength Thermal Stability | 0.001 nm/°C |
| Insertion Loss Thermal Stability | 0.005 dB/°C |
| Insertion Loss, DWDM Channel Port, maximum | 6.35 dB |
| Insertion Loss, Test Port | 18.2 – 21.5 dB |
| Isolation, Adjacent Channels, minimum | 30 dB |
| Isolation, Non-adjacent Channels, minimum | 45 dB |
| Isolation Express | ≥ 12 dB |
| Return Loss, minimum | 45 dB |
| Ripple within Passband | 0.5 dB |
| Operating Temperature | -40 ºC to +85 ºC (-40 ºF to +185 ºF) |
| Relative Humidity | 5%–95%, non-condensing |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant/Exempted |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | China | EMEA | India | Latin America | North America |
| Product Type | DWDM splice tray |
| Product Series | FOSC tray |
| Government Requirements | Build America Buy America (BABA) compliant* |
| Device Type | FOSC splice tray |
| Functionality | Demultiplexing |
| Application | For use in FOSC closures |
| Circuits, quantity | 1 |
| Distribution Type | 40-channel DWDM |
| Interface, Input | Stub tail |
| Interface, Output | Stub tail |
| Location of Manufacturing | Waived per BABA waiver for BEAD Program |
| Port Type, optional | Express port | Tx and Rx test fibers | Upgrade port |
| Pigtail Diameter | 0.25 mm | 0.01 in |
| Tensile Strength, minimum | 5 N | 1.124 lbf |
| Channel Grid (Wavelength) Range | ITU 16 – 63 (1527.1 – 1564.81 nm) |
| Channel Spacing | 100 GHz |
| Directivity Channel-to-Channel, minimum | 55 dB |
| Directivity Upgrade/Express, minimum | 45 dB |
| Input Power, maximum | 300 mW |
| Operating Wavelength Range (ITU Channels) | ITU 20-59 |
| Passband @ 0.5 dB | CW ± 0.125 nm |
| Passband Express | 1260-1520 nm | 1570-1625 nm |
| Passband Upgrade | ITU 16-63 except DWDM channels in module |
| Polarization Dependent Loss, maximum | 0.25 dB |
| Polarization Mode Dispersion, maximum | 0.15 |
| Uniformity, maximum | 2 dB |
| Wavelength Thermal Stability | 0.001 nm/°C |
| Insertion Loss Thermal Stability | 0.005 dB/°C |
| Insertion Loss, DWDM Channel Port, maximum | 6.35 dB |
| Insertion Loss, Test Port | 18.2 – 21.5 dB |
| Isolation, Adjacent Channels, minimum | 30 dB |
| Isolation, Non-adjacent Channels, minimum | 45 dB |
| Isolation Express | ≥ 12 dB |
| Return Loss, minimum | 45 dB |
| Ripple within Passband | 0.5 dB |
| Operating Temperature | -40 ºC to +85 ºC (-40 ºF to +185 ºF) |
| Relative Humidity | 5%–95%, non-condensing |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant/Exempted |