Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Wideband PLC Splitter, singlemode, 1x8, symmetrical split ratio, 0.250 mm cable, no connectors
Rely on CommScope for Broadband Equity Access and Development (BEAD) Program and other government funded projects
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | China | EMEA | India | Latin America | North America |
| Product Type | Bare splitter |
| Government Requirements | Build America Buy America (BABA) compliant* |
| Device Type | Component, rectangular |
| Functionality | Splitting |
| Technology Type | Planar lightwave circuit (PLC) |
| Distribution Type | 1 x 8 splitter |
| Interface, Input | Stub tail |
| Interface, Output | Stub tail |
| Location of Manufacturing | Waived per BABA waiver for BEAD Program |
| Split Ratio | Symmetrical |
| Splitter, quantity | 1 |
| Height | 4 mm | 0.157 in |
| Width | 4 mm | 0.157 in |
| Length | 40 mm | 1.575 in |
| Pigtail Length, Input | 2.5 m | 8.202 ft |
| Pigtail Length, Output | 2.5 m | 8.202 ft |
| Pigtail Diameter, Input | 0.25 mm |
| Pigtail Diameter, Output | 0.25 mm |
| Fiber Type | G.657.A2 |
| Directivity, minimum | 55 dB |
| Polarization Dependent Loss, maximum | 0.2 dB |
| Uniformity, maximum | 0.6 dB |
| Wavelength Range | 1260–1650 nm |
| Insertion Loss, Splitter, maximum | 10.4 dB |
| Return Loss, Splitter, minimum | 55 dB |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Relative Humidity | 5%–95%, non-condensing |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | China | EMEA | India | Latin America | North America |
| Product Type | Bare splitter |
| Government Requirements | Build America Buy America (BABA) compliant* |
| Device Type | Component, rectangular |
| Functionality | Splitting |
| Technology Type | Planar lightwave circuit (PLC) |
| Distribution Type | 1 x 8 splitter |
| Interface, Input | Stub tail |
| Interface, Output | Stub tail |
| Location of Manufacturing | Waived per BABA waiver for BEAD Program |
| Split Ratio | Symmetrical |
| Splitter, quantity | 1 |
| Height | 4 mm | 0.157 in |
| Width | 4 mm | 0.157 in |
| Length | 40 mm | 1.575 in |
| Pigtail Length, Input | 2.5 m | 8.202 ft |
| Pigtail Length, Output | 2.5 m | 8.202 ft |
| Pigtail Diameter, Input | 0.25 mm |
| Pigtail Diameter, Output | 0.25 mm |
| Fiber Type | G.657.A2 |
| Directivity, minimum | 55 dB |
| Polarization Dependent Loss, maximum | 0.2 dB |
| Uniformity, maximum | 0.6 dB |
| Wavelength Range | 1260–1650 nm |
| Insertion Loss, Splitter, maximum | 10.4 dB |
| Return Loss, Splitter, minimum | 55 dB |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Relative Humidity | 5%–95%, non-condensing |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |