Fibre Optic Indoor/outdoor 3 mm Drop Cable Stub Assembly, SC/APC, 35 M
Features and Benefits
- Fully PIA compliant with a tight buffered 900 μm fiber, the 3 mm round NCA is optimized for quick, easy and flexible field termination at the customer premises
- Its round design simplifies routing along building facades and walls and enables easy drip loop and bend creation
Specifications
Product classification
| Regional Availability | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber drop cable assembly |
| Product Series | NCA |
| Ordering Note | For custom cable assembly lengths, please contact your local CommScope representative |
General Specifications
| Cable Type | Dielectric - Round |
| Connector A, quantity | 1 |
| Color, boot A | Green |
| Color, connector A | Green |
| Interface, Connector A | SC/APC |
| Interface Feature, connector A | Male |
| Jacket Color | Black |
| Total Fibers, quantity | 1 |
Dimensions
| Cable Assembly Length | 35 m | 114.829 ft |
| Cable Outer Diameter | 3.0 mm (0.12 in) |
Ordering Tree
| Click on image to enlarge. |
Representative Image
| Click on image to enlarge. |
Material Specifications
| Jacket Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
Mechanical Specifications
| Minimum Bend Radius, loaded | 50 mm | 1.969 in |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 30 mm | 1.181 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 30 N | 6.744 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 280 N | 62.947 lbf |
| Cable Crush Resistance, maximum | 10 N/mm | 57.101 lbf/in |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2, TeraSPEED® |
| Insertion Loss, maximum, connector A | 0.3 dB |
| Return Loss, minimum, connector A | 65 dB |
Environmental Specifications
| Installation temperature | 0 °C to +70 °C (+32 °F to +158 °F) |
| Operating Temperature | -30 °C to +65 °C (-22 °F to +149 °F) |
| Operating Temperature Note | Specification applicable to non-terminated bulk fiber cable |
| Storage Temperature | -25 °C to +70 °C (-13 °F to +158 °F) |
| Environmental Space | Outdoor |
| Jacket UV Resistance | UV stabilized |
| Qualification Standards | IEC 60794-1-2 |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
| Weight, net | 0.261 kg | 0.575 lb |
Product classification
| Regional Availability | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber drop cable assembly |
| Product Series | NCA |
| Ordering Note | For custom cable assembly lengths, please contact your local CommScope representative |
General Specifications
| Cable Type | Dielectric - Round |
| Connector A, quantity | 1 |
| Color, boot A | Green |
| Color, connector A | Green |
| Interface, Connector A | SC/APC |
| Interface Feature, connector A | Male |
| Jacket Color | Black |
| Total Fibers, quantity | 1 |
Dimensions
| Cable Assembly Length | 35 m | 114.829 ft |
| Cable Outer Diameter | 3.0 mm (0.12 in) |
Ordering Tree
| Click on image to enlarge. |
Representative Image
| Click on image to enlarge. |
Material Specifications
| Jacket Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
Mechanical Specifications
| Minimum Bend Radius, loaded | 50 mm | 1.969 in |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 30 mm | 1.181 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 30 N | 6.744 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 280 N | 62.947 lbf |
| Cable Crush Resistance, maximum | 10 N/mm | 57.101 lbf/in |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2, TeraSPEED® |
| Insertion Loss, maximum, connector A | 0.3 dB |
| Return Loss, minimum, connector A | 65 dB |
Environmental Specifications
| Installation temperature | 0 °C to +70 °C (+32 °F to +158 °F) |
| Operating Temperature | -30 °C to +65 °C (-22 °F to +149 °F) |
| Operating Temperature Note | Specification applicable to non-terminated bulk fiber cable |
| Storage Temperature | -25 °C to +70 °C (-13 °F to +158 °F) |
| Environmental Space | Outdoor |
| Jacket UV Resistance | UV stabilized |
| Qualification Standards | IEC 60794-1-2 |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
| Weight, net | 0.261 kg | 0.575 lb |
Documentation & Downloads
Brochure
Installation Instruction
Product Specification
Warranty
Brochure
Installation Instruction
Product Compliance Documentation
Product Specification
Warranty
Other Ways to Browse
