Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Fiber Optic Drop Cable Assembly for outdoor buried applications
Your web browser (Internet Explorer 11 or lower) is out of date and the functions below will not work with Internet Explorer.
Update your browser for more security, speed, functionality and experience on this site.
| Regional Availability | Asia | Latin America | North America |
| Product Type | Fiber drop cable assembly |
| Cable Type | Dielectric - Flat |
| Construction Type | Breakout, armored |
| Jacket Color | Black |
| Cable Outer Diameter | 4.3 x 8.0 mm (0.17 x 0.31 in) |
| Click on image to enlarge. |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2, TeraSPEED® |
| Installation temperature | -30 °C to +70 °C (-22 °F to +158 °F) |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Operating Temperature Note | Specification applicable to non-terminated bulk fiber cable |
| Storage Temperature | -40 °C to +75 °C (-40 °F to +167 °F) |
| Environmental Space | Outdoor, buried |
| Jacket UV Resistance | UV stabilized |
| Qualification Standards | Telcordia GR-326 | IEC 60529, IP68 |
| Packaging quantity | 1 |
| Regional Availability | Asia | Latin America | North America |
| Product Type | Fiber drop cable assembly |
| Cable Type | Dielectric - Flat |
| Construction Type | Breakout, armored |
| Jacket Color | Black |
| Cable Outer Diameter | 4.3 x 8.0 mm (0.17 x 0.31 in) |
| Click on image to enlarge. |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2, TeraSPEED® |
| Installation temperature | -30 °C to +70 °C (-22 °F to +158 °F) |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Operating Temperature Note | Specification applicable to non-terminated bulk fiber cable |
| Storage Temperature | -40 °C to +75 °C (-40 °F to +167 °F) |
| Environmental Space | Outdoor, buried |
| Jacket UV Resistance | UV stabilized |
| Qualification Standards | Telcordia GR-326 | IEC 60529, IP68 |
| Packaging quantity | 1 |