FGS-HETR-F-5/8-ACC
- Available in:
- Asia
- Australia/New Zealand
- EMEA
- Latin America
- North America
FiberGuide® Existing Threaded Rod Bracket Added Support Kit, 5/8in for 4x12in System
FiberGuide® Design Pro
A configuration tool that allows users to import layouts, design 3D raceways and export detailed drawings and BOMs.
Get access
Specifications
Product classification
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Support mounting kit |
| Product Brand | FiberGuide® |
| Product Series | FGS |
General Specifications
| Color | Black |
| Orientation | Horizontal |
| Section Type | Bracket |
| Bracket Type | Cantilever |
| Bracket Installation Type | Existing |
| Attachment Type | Threaded rod |
Dimensions
| Height | 6.985 mm | 0.275 in |
| Width | 41.275 mm | 1.625 in |
| Length | 395.732 mm | 15.58 in |
| Thread Size | 5/8 in |
| System Dimensions | 102 mm x 305 mm (4 in x 12 in) |
Material Specifications
| Material Type | Steel |
Packaging and Weights
| Included | Hardware |
| Packaging quantity | 1 |
| Weight, net | 0.413 kg | 0.911 lb |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
Product classification
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Support mounting kit |
| Product Brand | FiberGuide® |
| Product Series | FGS |
General Specifications
| Color | Black |
| Orientation | Horizontal |
| Section Type | Bracket |
| Bracket Type | Cantilever |
| Bracket Installation Type | Existing |
| Attachment Type | Threaded rod |
Dimensions
| Height | 6.985 mm | 0.275 in |
| Width | 41.275 mm | 1.625 in |
| Length | 395.732 mm | 15.58 in |
| Thread Size | 5/8 in |
| System Dimensions | 102 mm x 305 mm (4 in x 12 in) |
Material Specifications
| Material Type | Steel |
Packaging and Weights
| Included | Hardware |
| Packaging quantity | 1 |
| Weight, net | 0.413 kg | 0.911 lb |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
Documentation & Downloads
Product Compliance Documentation
Other Ways to Browse
