FACT® Fiber Optic Patch Chassis, 96-port, LC/UPC, grade C
Specifications
Features and Benefits
- Lightweight, compact and fully configurable with a variety of adapters, splicing and passive optical components
- Cable attachment bracket kits allow secure mounting of different cable types and patch cords to the sides of the FACT panel
- Each FACT panel unit -offering 48 LC connections- can be deployed individually or combined into high-density panels
- Designed for use with the FIST-GR3 optical distribution frame for holding up to 56 FACT panel units
Specifications
Product classification
| Regional Availability | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber patch chassis |
| Product Brand | FACT® |
| Product Series | FACT |
General Specifications
| Functionality | Patching |
| Application | Compatible with FIST-GR3-style frames |
| Color | Gray |
| Interface, front | LC/UPC |
| Patch Cord Routing | Left sided | Right sided |
| Rack Type | EIA 19 in | ETSI 600 mm |
| Rack Units | 1.4 |
| Shelf Movement | Sliding |
| Total Ports, quantity | 96 |
Dimensions
| Height | 61.9 mm | 2.437 in |
| Width | 524 mm | 20.63 in |
| Depth | 283 mm | 11.142 in |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -20 °C to +85 °C (-4 °F to +176 °F) |
Packaging and Weights
| Included | Mounting hardware |
| Packaging quantity | 1 |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
Product classification
| Regional Availability | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber patch chassis |
| Product Brand | FACT® |
| Product Series | FACT |
General Specifications
| Functionality | Patching |
| Application | Compatible with FIST-GR3-style frames |
| Color | Gray |
| Interface, front | LC/UPC |
| Patch Cord Routing | Left sided | Right sided |
| Rack Type | EIA 19 in | ETSI 600 mm |
| Rack Units | 1.4 |
| Shelf Movement | Sliding |
| Total Ports, quantity | 96 |
Dimensions
| Height | 61.9 mm | 2.437 in |
| Width | 524 mm | 20.63 in |
| Depth | 283 mm | 11.142 in |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -20 °C to +85 °C (-4 °F to +176 °F) |
Packaging and Weights
| Included | Mounting hardware |
| Packaging quantity | 1 |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
Documentation & Downloads
Building Information Modeling (BIM) Objects
Installation Instruction
Product Specification
Visio Stencil
Warranty
Building Information Modeling (BIM) Objects
Installation Instruction
Product Compliance Documentation
Product Specification
Visio Stencil
Warranty
Other Ways to Browse
