760260773 | IFEB-TRAY KIT UNI
- Available in:
- EMEA
IFEB Fiber Optic kit allowing to add trays for splitters, includes 2 splitter holders for 1:2, 1:4 or 1:8 splitter and 1 splitter holder for 1:16 splitter
Features and Benefits
- The kit further contains click-on overlength storage tray for 900µ splitters and contains splice holder for 2X2 Smouv 45 splices or 3 X 2 ANT splices.
- The overlength tray can coop at max with 16m of 900µ fiber
- Additional materials required for single cable addition
- Used with IFEB feeder cable seals
- Supplied in pack of 10 pieces
Specifications
Product classification
| Regional Availability | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Splitter add-on kit |
| Product Series | IFEB-20 | IFEB-30 | IFEB-40 | IFEB-50 | IFEB-10 |
| Ordering Note | Sold per piece |
Environmental Specifications
| Installation temperature | -5 °C to +45 °C (+23 °F to +113 °F) |
| Operating Temperature | -10 °C to +60 °C (+14 °F to +140 °F) |
| Environmental Space | Indoor |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Qualification Standards | IEC 60529, IP50 | IEC 61753-1 Ed.2 2018 - Category C |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
| Packaging Type | Bag |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
Product classification
| Regional Availability | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Splitter add-on kit |
| Product Series | IFEB-20 | IFEB-30 | IFEB-40 | IFEB-50 | IFEB-10 |
| Ordering Note | Sold per piece |
Environmental Specifications
| Installation temperature | -5 °C to +45 °C (+23 °F to +113 °F) |
| Operating Temperature | -10 °C to +60 °C (+14 °F to +140 °F) |
| Environmental Space | Indoor |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Qualification Standards | IEC 60529, IP50 | IEC 61753-1 Ed.2 2018 - Category C |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
| Packaging Type | Bag |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
Documentation & Downloads
Product Specification
Warranty
Product Compliance Documentation
Product Specification
Warranty
Other Ways to Browse
