XP-MPBE128
Base Product: XPND-MPO-MODULES
- Available in:
- Latin America
- North America
- Asia
- Australia/New Zealand
MPO Module, singlemode, LC/UPC-MPO, 2x12, 24 fiber, Method B Enhanced (Method U2)
Features and Benefits
- Offers the same craft-friendly interface for LC and SC connectors as the cabled module
- Allow installers to connect an MPO trunk cable to turn up services in rapid installation applications
- Can be installed and removed from front or rear of panel
Specifications
Product classification
| Regional Availability | Latin America | North America | Asia | Australia/New Zealand |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber module |
| Product Brand | CommScope XPND™ |
| Product Series | XPND |
General Specifications
| Functionality | Breakout |
| Application | XPND MPO module |
| Adapter Color | Blue |
| Adapters, quantity, front | 24 |
| Interface, front | LC/UPC |
| Interface, rear | MPO |
| Interface Feature, rear | APC |
| Polarity | Method B Enhanced |
| Total Fibers, quantity | 24 |
| Total Ports, quantity, front | 24 |
Dimensions
| Height | 19 mm | 0.748 in |
| Width | 202.25 mm | 7.963 in |
| Depth | 201.5 mm | 7.933 in |
Outline Drawing
| Click on image to enlarge. |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A1 |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -5 °C to +40 °C (+23 °F to +104 °F) |
| Storage Temperature | -5 °C to +50 °C (+23 °F to +122 °F) |
| Relative Humidity | Up to 85%, non-condensing |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
| Packaging Type | Bag | Carton |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant/Exempted |
Product classification
| Regional Availability | Latin America | North America | Asia | Australia/New Zealand |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber module |
| Product Brand | CommScope XPND™ |
| Product Series | XPND |
General Specifications
| Functionality | Breakout |
| Application | XPND MPO module |
| Adapter Color | Blue |
| Adapters, quantity, front | 24 |
| Interface, front | LC/UPC |
| Interface, rear | MPO |
| Interface Feature, rear | APC |
| Polarity | Method B Enhanced |
| Total Fibers, quantity | 24 |
| Total Ports, quantity, front | 24 |
Dimensions
| Height | 19 mm | 0.748 in |
| Width | 202.25 mm | 7.963 in |
| Depth | 201.5 mm | 7.933 in |
Outline Drawing
| Click on image to enlarge. |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A1 |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -5 °C to +40 °C (+23 °F to +104 °F) |
| Storage Temperature | -5 °C to +50 °C (+23 °F to +122 °F) |
| Relative Humidity | Up to 85%, non-condensing |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
| Packaging Type | Bag | Carton |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant/Exempted |
Documentation & Downloads
Building Information Modeling (BIM) Objects
Customer Drawing
Installation Instruction
Product Specification
Video
NG4access MPO Module Installation in Acces Tray
NG4access MPO Module Installation in Acces Tray
Visio Stencil
Warranty
Building Information Modeling (BIM) Objects
Customer Drawing
Installation Instruction
Product Compliance Documentation
Product Specification
Video
NG4access MPO Module Installation in Acces Tray
NG4access MPO Module Installation in Acces Tray
Visio Stencil
Warranty
Other Ways to Browse
