CA133P2
Base Product
- Available in:
- Asia
- Australia/New Zealand
- EMEA
- Latin America
- North America
GigaSPEED XL® GS8E on Stranded Plenum Cable Modular Patch Cord
Specifications
Specifications
Product classification
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | SYSTIMAX® |
| Product Type | Twisted pair patch cord |
| Product Brand | GigaSPEED XL® |
| Product Series | CA |
| Ordering Note | Cords < 1 m are valid elements for use in a channel or as an equipment interconnect but due to their limited length are not guaranteed to meet component compliance requirements that were developed to assess the quality of longer cords | Cords > 1 m are authorized for use in channels and are an effective standalone method used to connect active devices |
General Specifications
| ANSI/TIA Category | 6 |
| Cable Type | U/UTP (unshielded) |
| Conductor Type | Stranded |
| Interface, Connector A | RJ45 plug |
| Interface Feature, connector A | Standard |
| Interface, Connector B | RJ45 plug |
| Interface Feature, connector B | Standard |
| Jacket Color | Black |
| Pairs, quantity | 4 |
| Transmission Standards | ANSI/TIA-568.2-D | ISO/IEC 11801 Class E |
| Wiring | T568B |
Dimensions
| Cable Assembly Length Range (m) | 1 – 30 |
| Cable Assembly Length Range (ft) | 1 – 100 |
| Diameter Over Jacket | 5.97 mm | 0.235 in |
| Compatible Conductor Gauge, stranded | 24 AWG |
Wiring Diagram
| Click on image to enlarge. |
Electrical Specifications
| Contact Resistance, maximum | 20 mOhm |
| Current Rating at Temperature | 1.5 A @ 20 °C | 1.5 A @ 68 °F |
| dc Resistance, maximum | 0.3 ohm |
| Dielectric Withstand Voltage, RMS, contact-to-contact | 1,000 Vac @ 60 Hz |
| Insulation Resistance, minimum | 500 MOhm |
| Remote Powering | Fully supports the safe delivery of power over LAN cabling described by IEEE 802.3bt (Type 4) and complies with the unmating under electrical load requirements prescribed by IEC 60512-99-002 |
| PoE Durability | Supports IEEE 802.3bt Type 4 (90 W) applications greater than 3000 plug to jack mating cycles |
| Safety Voltage Rating | 300 V |
Ordering Tree
| Click on image to enlarge. |
Material Specifications
| Conductor Material | Tinned copper |
| Contact Plating Material | Gold over nickel |
| Plug Contact Material | Phosphor Bronze |
| Plug Housing Material | Polycarbonate clear |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride |
Mechanical Specifications
| Plug Retention Force, minimum | 50 N | 11.24 lbf |
| Plug to Jack Mating Cycles | Complies to IEC 60603-7 series |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -10 °C to +60 °C (+14 °F to +140 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Environmental Space | Plenum |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Safety Standard | ETL | cETL |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
Product classification
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | SYSTIMAX® |
| Product Type | Twisted pair patch cord |
| Product Brand | GigaSPEED XL® |
| Product Series | CA |
| Ordering Note | Cords < 1 m are valid elements for use in a channel or as an equipment interconnect but due to their limited length are not guaranteed to meet component compliance requirements that were developed to assess the quality of longer cords | Cords > 1 m are authorized for use in channels and are an effective standalone method used to connect active devices |
General Specifications
| ANSI/TIA Category | 6 |
| Cable Type | U/UTP (unshielded) |
| Conductor Type | Stranded |
| Interface, Connector A | RJ45 plug |
| Interface Feature, connector A | Standard |
| Interface, Connector B | RJ45 plug |
| Interface Feature, connector B | Standard |
| Jacket Color | Black |
| Pairs, quantity | 4 |
| Transmission Standards | ANSI/TIA-568.2-D | ISO/IEC 11801 Class E |
| Wiring | T568B |
Dimensions
| Cable Assembly Length Range (m) | 1 – 30 |
| Cable Assembly Length Range (ft) | 1 – 100 |
| Diameter Over Jacket | 5.97 mm | 0.235 in |
| Compatible Conductor Gauge, stranded | 24 AWG |
Wiring Diagram
| Click on image to enlarge. |
Electrical Specifications
| Contact Resistance, maximum | 20 mOhm |
| Current Rating at Temperature | 1.5 A @ 20 °C | 1.5 A @ 68 °F |
| dc Resistance, maximum | 0.3 ohm |
| Dielectric Withstand Voltage, RMS, contact-to-contact | 1,000 Vac @ 60 Hz |
| Insulation Resistance, minimum | 500 MOhm |
| Remote Powering | Fully supports the safe delivery of power over LAN cabling described by IEEE 802.3bt (Type 4) and complies with the unmating under electrical load requirements prescribed by IEC 60512-99-002 |
| PoE Durability | Supports IEEE 802.3bt Type 4 (90 W) applications greater than 3000 plug to jack mating cycles |
| Safety Voltage Rating | 300 V |
Ordering Tree
| Click on image to enlarge. |
Material Specifications
| Conductor Material | Tinned copper |
| Contact Plating Material | Gold over nickel |
| Plug Contact Material | Phosphor Bronze |
| Plug Housing Material | Polycarbonate clear |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride |
Mechanical Specifications
| Plug Retention Force, minimum | 50 N | 11.24 lbf |
| Plug to Jack Mating Cycles | Complies to IEC 60603-7 series |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -10 °C to +60 °C (+14 °F to +140 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Environmental Space | Plenum |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Safety Standard | ETL | cETL |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
Regulatory Compliance/Certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
Documentation & Downloads
Application Guide
Building Information Modeling (BIM) Objects
Product Specification
Technical Publication
Application Guide
Building Information Modeling (BIM) Objects
Product Compliance Documentation
Product Specification
Technical Publication
Other Ways to Browse
