Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Fiber Optic Patch Cord, Multimode OM4, LC/LC duplex, 3.0 mm, LSZH & OFNR, Aqua
Your web browser (Internet Explorer 11 or lower) is out of date and the functions below will not work with Internet Explorer.
Update your browser for more security, speed, functionality and experience on this site.
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | China | India |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber patch cord, duplex |
| Product Series | 185 |
| Connector A, quantity | 2 |
| Color, boot A | Aqua |
| Color, connector A | Beige |
| Connector B, quantity | 2 |
| Color, boot B | Aqua |
| Color, connector B | Beige |
| Interface, Connector A | LC/UPC |
| Interface, Connector B | LC/UPC |
| Jacket Color | Aqua |
| Polarity | Pairs, flipped |
| Total Fibers, quantity | 2 |
| Cable Assembly Length Range (m) | 1 – 200 |
| Diameter Over Jacket | 3 mm | 0.118 in |
| Click on image to enlarge. |
| Tensile Load, long term, maximum | 120 N | 26.977 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 400 N | 89.924 lbf |
| Cable Retention Strength, maximum | 11.24 lb @ 0 ° |
| Fiber Mode | Multimode |
| Fiber Type | OM4, LazrSPEED® |
| Insertion Loss, maximum | 0.3 dB |
| Return Loss, minimum | 20 dB |
| Operating Temperature | -10 °C to +60 °C (+14 °F to +140 °F) |
| Operating Temperature Note | Specification applicable to non-terminated bulk fiber cable |
| Environmental Space | Dual Rated LSZH/Riser |
| Qualification Standards | IEC 60332-1 | IEC 60332-3 | IEC 60754 | IEC 61034 |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | China | India |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber patch cord, duplex |
| Product Series | 185 |
| Connector A, quantity | 2 |
| Color, boot A | Aqua |
| Color, connector A | Beige |
| Connector B, quantity | 2 |
| Color, boot B | Aqua |
| Color, connector B | Beige |
| Interface, Connector A | LC/UPC |
| Interface, Connector B | LC/UPC |
| Jacket Color | Aqua |
| Polarity | Pairs, flipped |
| Total Fibers, quantity | 2 |
| Cable Assembly Length Range (m) | 1 – 200 |
| Diameter Over Jacket | 3 mm | 0.118 in |
| Click on image to enlarge. |
| Tensile Load, long term, maximum | 120 N | 26.977 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 400 N | 89.924 lbf |
| Cable Retention Strength, maximum | 11.24 lb @ 0 ° |
| Fiber Mode | Multimode |
| Fiber Type | OM4, LazrSPEED® |
| Insertion Loss, maximum | 0.3 dB |
| Return Loss, minimum | 20 dB |
| Operating Temperature | -10 °C to +60 °C (+14 °F to +140 °F) |
| Operating Temperature Note | Specification applicable to non-terminated bulk fiber cable |
| Environmental Space | Dual Rated LSZH/Riser |
| Qualification Standards | IEC 60332-1 | IEC 60332-3 | IEC 60754 | IEC 61034 |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |