Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
DLX to DLX Adapter
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber adapter |
| Product Brand | DLX® |
| Product Series | FHD |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Body Style | Straight orientation |
| Color | Black |
| Interface | DLX |
| Shuttered | No |
| Total Ports, quantity | 2 |
| Insertion Loss, maximum | 0.5 dB |
| Insertion Loss, maximum note | 0.5 dB mated included DLX connectors |
| Return Loss, minimum | 65 dB |
| Operating Temperature | -40 °C to +75 °C (-40 °F to +167 °F) |
| Flammability Rating | UL 94 V-1 |
| Qualification Standards | Telcordia GR-326-CORE |
| UV Resistance | UV stabilized |
| Packaging quantity | 10 |
| Packaging Type | Bag |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber adapter |
| Product Brand | DLX® |
| Product Series | FHD |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Body Style | Straight orientation |
| Color | Black |
| Interface | DLX |
| Shuttered | No |
| Total Ports, quantity | 2 |
| Insertion Loss, maximum | 0.5 dB |
| Insertion Loss, maximum note | 0.5 dB mated included DLX connectors |
| Return Loss, minimum | 65 dB |
| Operating Temperature | -40 °C to +75 °C (-40 °F to +167 °F) |
| Flammability Rating | UL 94 V-1 |
| Qualification Standards | Telcordia GR-326-CORE |
| UV Resistance | UV stabilized |
| Packaging quantity | 10 |
| Packaging Type | Bag |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |