Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
MPO8,ULL,Multimode,FEMALE,APC,GREEN,2 mm
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber connector |
| Color | Green |
| Color, boot | Black |
| Ferrule Geometry | Angled |
| Interface | MPO/APC Female |
| Interface Feature | Unpinned |
| Compatible Cable Diameter | 2 mm | 0.079 in |
| Fiber Mode | Multimode |
| Fiber Type | OM4 | OM5 |
| Insertion Loss Change, mating | 0.3 dB |
| Optical Components Standard | ANSI/TIA-568-C.3 |
| Insertion Loss Change, temperature | 0.3 dB |
| Insertion Loss, maximum | 0.2 dB |
| Return Loss, minimum | 45 dB |
| Packaging quantity | 1 |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber connector |
| Color | Green |
| Color, boot | Black |
| Ferrule Geometry | Angled |
| Interface | MPO/APC Female |
| Interface Feature | Unpinned |
| Compatible Cable Diameter | 2 mm | 0.079 in |
| Fiber Mode | Multimode |
| Fiber Type | OM4 | OM5 |
| Insertion Loss Change, mating | 0.3 dB |
| Optical Components Standard | ANSI/TIA-568-C.3 |
| Insertion Loss Change, temperature | 0.3 dB |
| Insertion Loss, maximum | 0.2 dB |
| Return Loss, minimum | 45 dB |
| Packaging quantity | 1 |