XPND-MPO-MODULES
Base Product
- Available in:
- Latin America
- North America
XPND MPO Module, multimode
Configure Product Variants
Your web browser (Internet Explorer 11 or lower) is out of date and the functions below will not work with Internet Explorer.
Update your browser for more security, speed, functionality and experience on this site.
Specifications
Product classification
| Regional Availability | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber module |
| Product Brand | CommScope XPND™ |
| Product Series | XPND |
General Specifications
| Functionality | Breakout |
| Application | XPND MPO module |
| Interface, front | LC | LC/APC | LC/UPC | SC/APC | SC/UPC |
| Interface, rear | MPO |
| Interface Feature, rear | APC | Standard |
| Polarity | Method A | Method B Enhanced |
Dimensions
| Height | 19 mm | 0.748 in |
| Width | 202.25 mm | 7.963 in |
| Depth | 201.5 mm | 7.933 in |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Multimode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A1 | OM4, bend insensitive |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -5 °C to +40 °C (+23 °F to +104 °F) |
| Storage Temperature | -5 °C to +50 °C (+23 °F to +122 °F) |
| Relative Humidity | Up to 85%, non-condensing |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
| Packaging Type | Bag | Carton |
Product classification
| Regional Availability | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber module |
| Product Brand | CommScope XPND™ |
| Product Series | XPND |
General Specifications
| Functionality | Breakout |
| Application | XPND MPO module |
| Interface, front | LC | LC/APC | LC/UPC | SC/APC | SC/UPC |
| Interface, rear | MPO |
| Interface Feature, rear | APC | Standard |
| Polarity | Method A | Method B Enhanced |
Dimensions
| Height | 19 mm | 0.748 in |
| Width | 202.25 mm | 7.963 in |
| Depth | 201.5 mm | 7.933 in |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Multimode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A1 | OM4, bend insensitive |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -5 °C to +40 °C (+23 °F to +104 °F) |
| Storage Temperature | -5 °C to +50 °C (+23 °F to +122 °F) |
| Relative Humidity | Up to 85%, non-condensing |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
| Packaging Type | Bag | Carton |
Documentation & Downloads
Product Specification
Warranty
Product Compliance Documentation
Product Specification
Warranty
Other Ways to Browse
