XPND-CABLED-MODULES
Base Product
- Available in:
- Latin America
- North America
- Asia
- Australia/New Zealand
XPND Cabled Modules
Configure Product Variants
Your web browser (Internet Explorer 11 or lower) is out of date and the functions below will not work with Internet Explorer.
Update your browser for more security, speed, functionality and experience on this site.
Specifications
Product classification
| Regional Availability | Latin America | North America | Asia | Australia/New Zealand |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber cabled module |
| Product Brand | CommScope XPND™ |
| Product Series | XPND |
| Ordering Note | For fiber modules with custom cable lengths, please contact your local CommScope representative |
General Specifications
| Configuration Type | XPND Module to Stub tail |
| Adapter Color | Green |
| Body Style | Straight orientation |
| Cable Color | Black |
| Cable Type | Indoor/outdoor - Rollable Ribbon | Indoor/outdoor - Stranded |
| Color, front | Black |
| Color, housing | Black |
| Color, rear | Black |
| Interface, front | LC/UPC | SC/APC | SC/UPC | LC/APC |
| Interface, rear | Stub tail |
| Polarity | Pairs, straight |
Dimensions
| Width | 202.5 mm | 7.972 in |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A1 |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -5 °C to +40 °C (+23 °F to +104 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Relative Humidity | Up to 85%, non-condensing |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
Product classification
| Regional Availability | Latin America | North America | Asia | Australia/New Zealand |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber cabled module |
| Product Brand | CommScope XPND™ |
| Product Series | XPND |
| Ordering Note | For fiber modules with custom cable lengths, please contact your local CommScope representative |
General Specifications
| Configuration Type | XPND Module to Stub tail |
| Adapter Color | Green |
| Body Style | Straight orientation |
| Cable Color | Black |
| Cable Type | Indoor/outdoor - Rollable Ribbon | Indoor/outdoor - Stranded |
| Color, front | Black |
| Color, housing | Black |
| Color, rear | Black |
| Interface, front | LC/UPC | SC/APC | SC/UPC | LC/APC |
| Interface, rear | Stub tail |
| Polarity | Pairs, straight |
Dimensions
| Width | 202.5 mm | 7.972 in |
Optical Specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A1 |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -5 °C to +40 °C (+23 °F to +104 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Relative Humidity | Up to 85%, non-condensing |
Packaging and Weights
| Packaging quantity | 1 |
Documentation & Downloads
Product Specification
Warranty
Product Compliance Documentation
Product Specification
Warranty
Other Ways to Browse
