Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
FL2000 Fiber Termination Panel, 144 LC/UPC, singlemode, 5RU, 23 in, putty white, pre-terminated with OSP cable, 39 meters, Stub tail at far end
| Regional Availability | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber patch panel, with OSP cable |
| Product Series | FL2000 |
| Functionality | Patching |
| Adapter Packs Included, quantity | 12 |
| Cable Exit Location | Upward |
| Cable Stub Type | IFC |
| Color | Putty white |
| Growth Configuration | Fully loaded |
| Interface, front | LC/UPC |
| Interface, rear | Stub tail |
| Rack Type | EIA 23 in |
| Rack Units | 5 |
| Shelf Movement | Hinged |
| Splicing Capacity, maximum | 0 |
| Total Ports, quantity | 144 |
| Height | 222.25 mm | 8.75 in |
| Width | 584.2 mm | 23 in |
| Depth | 256.54 mm | 10.1 in |
| Cable Length | 39 m | 127.953 ft |
| Click on image to enlarge. |
| Finish | Powder coated |
| Material Type | Steel |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant/Exempted |
| Regional Availability | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber patch panel, with OSP cable |
| Product Series | FL2000 |
| Functionality | Patching |
| Adapter Packs Included, quantity | 12 |
| Cable Exit Location | Upward |
| Cable Stub Type | IFC |
| Color | Putty white |
| Growth Configuration | Fully loaded |
| Interface, front | LC/UPC |
| Interface, rear | Stub tail |
| Rack Type | EIA 23 in |
| Rack Units | 5 |
| Shelf Movement | Hinged |
| Splicing Capacity, maximum | 0 |
| Total Ports, quantity | 144 |
| Height | 222.25 mm | 8.75 in |
| Width | 584.2 mm | 23 in |
| Depth | 256.54 mm | 10.1 in |
| Cable Length | 39 m | 127.953 ft |
| Click on image to enlarge. |
| Finish | Powder coated |
| Material Type | Steel |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant/Exempted |