Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Fiber Distribution Cabinet (FDC) for Optical Cable Splicing in non-FTTH and FTTH ODN (Optical Distribution)
Fiber Distribution Cabinet (FDC) – Overview
The FDC is a versatile, non-hardened enclosure designed for optical cable splicing in both FTTH (Fiber to the Home) and non-FTTH networks. It supports various applications, including:
Key Features
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | India |
| Product Type | Fiber access box |
| Product Series | FDC |
| Functionality | Patching | Splitting |
| Adapter Ports, quantity | 12 |
| Cable Entry Location | Bottom |
| Cable Exit Location | Bottom |
| Cable Sealing Type | Compressed rubber |
| Color | Light Gray (RAL 7035) |
| Distribution Cables, quantity | 10 |
| Front Cover Type | Hinged with lock |
| Interface | MPO Female | MPO Male | SC/APC | SC/UPC |
| Lock Type | Key lock, special |
| Mounting | Pole | Wall |
| Splice Tray Capacity, quantity | 12 |
| Splicing Capacity, maximum | 144 |
| Splicing Type, Supported | Single fusion |
| Splitter Type | 1 x 4 | 1 x 8 | 2 x 8 |
| Splitter, quantity | 8 (recommended) | 12 (maximum) |
| Total Ports, quantity | 13 |
| Height | 380 mm | 14.961 in |
| Width | 320 mm | 12.598 in |
| Depth | 95 mm | 3.74 in |
| Click on image to enlarge. |
| Enclosure Material Type | ABS |
| Fiber Type | G.652.D | G.657.A1/A2 |
| Operating Temperature | 0 °C to +65 °C (+32 °F to +149 °F) |
| Storage Temperature | 0 °C to +65 °C (+32 °F to +149 °F) |
| Environmental Space | Indoor/Outdoor |
| Flammability Rating | UL 94 V-1 |
| Qualification Standards | IP55 |
| UV Resistance | UV stabilized |
| Included | Wall mounting kit |
| Packaging quantity | 1 |
| Packaging Type | Box |
| Weight, net | 2.5 kg | 5.512 lb |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| ROHS | Compliant |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | India |
| Product Type | Fiber access box |
| Product Series | FDC |
| Functionality | Patching | Splitting |
| Adapter Ports, quantity | 12 |
| Cable Entry Location | Bottom |
| Cable Exit Location | Bottom |
| Cable Sealing Type | Compressed rubber |
| Color | Light Gray (RAL 7035) |
| Distribution Cables, quantity | 10 |
| Front Cover Type | Hinged with lock |
| Interface | MPO Female | MPO Male | SC/APC | SC/UPC |
| Lock Type | Key lock, special |
| Mounting | Pole | Wall |
| Splice Tray Capacity, quantity | 12 |
| Splicing Capacity, maximum | 144 |
| Splicing Type, Supported | Single fusion |
| Splitter Type | 1 x 4 | 1 x 8 | 2 x 8 |
| Splitter, quantity | 8 (recommended) | 12 (maximum) |
| Total Ports, quantity | 13 |
| Height | 380 mm | 14.961 in |
| Width | 320 mm | 12.598 in |
| Depth | 95 mm | 3.74 in |
| Click on image to enlarge. |
| Enclosure Material Type | ABS |
| Fiber Type | G.652.D | G.657.A1/A2 |
| Operating Temperature | 0 °C to +65 °C (+32 °F to +149 °F) |
| Storage Temperature | 0 °C to +65 °C (+32 °F to +149 °F) |
| Environmental Space | Indoor/Outdoor |
| Flammability Rating | UL 94 V-1 |
| Qualification Standards | IP55 |
| UV Resistance | UV stabilized |
| Included | Wall mounting kit |
| Packaging quantity | 1 |
| Packaging Type | Box |
| Weight, net | 2.5 kg | 5.512 lb |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| ROHS | Compliant |