Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
KJ Series Modular Jack, RJ45, Cat6A Shielded, Silver
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Modular jack |
| Product Series | KJX Series |
| ANSI/TIA Category | 6A |
| Application | 4 connector CH standards compliant >35m | Not recommended for use in shallow wall boxes |
| Cable Type | Shielded |
| Color | Silver |
| Conductor Type | Solid | Stranded |
| Integrated Dust Cover Type | None |
| Termination Type | IDC |
| Transmission Standards | ANSI/TIA-568.2-D | ISO/IEC 11801 Class EA |
| Wiring | T568A | T568B |
| Height | 21.5 mm | 0.846 in |
| Width | 17.2 mm | 0.677 in |
| Depth | 38.3 mm | 1.508 in |
| Compatible Cable Diameter, maximum | 9 mm | 0.354 in |
| Contact Plating Thickness | 1.27 µm |
| Compatible Conductor Gauge, solid | 22–26 AWG |
| Compatible Conductor Gauge, stranded | 24 AWG |
| PoE Durability | Supports IEEE 802.3bt Type 4 (90 W) applications greater than 3000 plug to jack mating cycles |
| Contact Base Material | Beryllium copper |
| Contact Plating Material | Gold |
| Material Type | Polycarbonate | Zamak |
| Plug to Jack Mating Cycles | Complies to IEC 60603-7 series |
| Operating Temperature | -10 °C to +60 °C (+14 °F to +140 °F) |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Packaging quantity | 12 |
| Packaging Type | Blister pack |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
|
RCM
|
Compliant to electrical safety & telecommunications requirements |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Modular jack |
| Product Series | KJX Series |
| ANSI/TIA Category | 6A |
| Application | 4 connector CH standards compliant >35m | Not recommended for use in shallow wall boxes |
| Cable Type | Shielded |
| Color | Silver |
| Conductor Type | Solid | Stranded |
| Integrated Dust Cover Type | None |
| Termination Type | IDC |
| Transmission Standards | ANSI/TIA-568.2-D | ISO/IEC 11801 Class EA |
| Wiring | T568A | T568B |
| Height | 21.5 mm | 0.846 in |
| Width | 17.2 mm | 0.677 in |
| Depth | 38.3 mm | 1.508 in |
| Compatible Cable Diameter, maximum | 9 mm | 0.354 in |
| Contact Plating Thickness | 1.27 µm |
| Compatible Conductor Gauge, solid | 22–26 AWG |
| Compatible Conductor Gauge, stranded | 24 AWG |
| PoE Durability | Supports IEEE 802.3bt Type 4 (90 W) applications greater than 3000 plug to jack mating cycles |
| Contact Base Material | Beryllium copper |
| Contact Plating Material | Gold |
| Material Type | Polycarbonate | Zamak |
| Plug to Jack Mating Cycles | Complies to IEC 60603-7 series |
| Operating Temperature | -10 °C to +60 °C (+14 °F to +140 °F) |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Packaging quantity | 12 |
| Packaging Type | Blister pack |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
|
RCM
|
Compliant to electrical safety & telecommunications requirements |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |