Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Base Product: C-LA
Fiber indoor/outdoor cable, 72-fiber, Singlemode G.652.D and G.657.A1, Gel-filled, Meters jacket marking, Yellow jacket color, Eca flame rating, 2000 m. Provides Rodent Resistance
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber indoor/outdoor cable |
| Product Series | C-LA |
| Attenuation, maximum | 0.35 dB/km @ 1,300 nm | 0.35 dB/km @ 1,550 nm | 0.45 dB/km @ 1,310 nm |
| Standards Compliance | IEC 60794-1 | TIA-492CAAB (OS2) |
| Armor Type | Non-metallic rods |
| Cable Type | Loose tube |
| Construction Type | Armored |
| Subunit Type | Gel-filled |
| Jacket Color | Yellow |
| Jacket Marking | Meters |
| Subunit, quantity | 6 |
| Fibers per Subunit, quantity | 12 |
| Total Fiber Count | 72 |
| Cable Length | 2000 m | 6561.68 ft |
| Buffer Tube/Subunit Diameter | 2.5 mm | 0.098 in |
| Diameter Over Jacket | 16.8 mm | 0.661 in |
| Click on image to enlarge. |
| Minimum Bend Radius, loaded | 340 mm | 13.386 in |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 250 mm | 9.843 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 6000 N | 1348.854 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 9000 N | 2023.281 lbf |
| Cable Crush Resistance, maximum | 40 N/mm | 228.406 lbf/in |
| Compression Test Method | IEC 60794-1-2 E3 |
| Impact | 15 N-m | 132.761 in lb |
| Impact Test Method | IEC 60794-1 E4 |
| Twist | 5 cycles |
| Twist Test Method | IEC 60794-1 E7 |
| Fiber Type | OS2 |
| Installation temperature | -5 °C to +50 °C (+23 °F to +122 °F) |
| Operating Temperature | -25 °C to +70 °C (-13 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Fire Performance | Eca |
| Environmental Space | Universal Low Smoke Zero Halogen (ULSZH) |
| Water Penetration | 24 h |
| Water Penetration Test Method | IEC 60794-1 F5 |
| Temperature Cycle | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Temperature Cycle Test Method | IEC 60794-1-2 F1 |
| Cable weight | 223 kg/km | 149.849 lb/kft |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber indoor/outdoor cable |
| Product Series | C-LA |
| Attenuation, maximum | 0.35 dB/km @ 1,300 nm | 0.35 dB/km @ 1,550 nm | 0.45 dB/km @ 1,310 nm |
| Standards Compliance | IEC 60794-1 | TIA-492CAAB (OS2) |
| Armor Type | Non-metallic rods |
| Cable Type | Loose tube |
| Construction Type | Armored |
| Subunit Type | Gel-filled |
| Jacket Color | Yellow |
| Jacket Marking | Meters |
| Subunit, quantity | 6 |
| Fibers per Subunit, quantity | 12 |
| Total Fiber Count | 72 |
| Cable Length | 2000 m | 6561.68 ft |
| Buffer Tube/Subunit Diameter | 2.5 mm | 0.098 in |
| Diameter Over Jacket | 16.8 mm | 0.661 in |
| Click on image to enlarge. |
| Minimum Bend Radius, loaded | 340 mm | 13.386 in |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 250 mm | 9.843 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 6000 N | 1348.854 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 9000 N | 2023.281 lbf |
| Cable Crush Resistance, maximum | 40 N/mm | 228.406 lbf/in |
| Compression Test Method | IEC 60794-1-2 E3 |
| Impact | 15 N-m | 132.761 in lb |
| Impact Test Method | IEC 60794-1 E4 |
| Twist | 5 cycles |
| Twist Test Method | IEC 60794-1 E7 |
| Fiber Type | OS2 |
| Installation temperature | -5 °C to +50 °C (+23 °F to +122 °F) |
| Operating Temperature | -25 °C to +70 °C (-13 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Fire Performance | Eca |
| Environmental Space | Universal Low Smoke Zero Halogen (ULSZH) |
| Water Penetration | 24 h |
| Water Penetration Test Method | IEC 60794-1 F5 |
| Temperature Cycle | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Temperature Cycle Test Method | IEC 60794-1-2 F1 |
| Cable weight | 223 kg/km | 149.849 lb/kft |