Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Fiber Optic Connector, SN/UPC for 1.6 mm cable
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber connector |
| Color, boot | Black |
| Color, housing | Navy blue |
| Interface | SN/UPC |
| Length | 50.9 mm | 2.004 in |
| Compatible Cable Diameter | 1.5 mm | 0.059 in | 1.6 mm | 0.063 in |
| Ferrule Material | Zirconia |
| Cable Retention Strength, maximum | 11.24 lb @ 0 ° |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2 |
| Optical Components Standard | ANSI/TIA-568. 3-D | IEC 61753-1 |
| Insertion Loss, maximum | 0.25 dB |
| Return Loss, minimum | 50 dB |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber connector |
| Color, boot | Black |
| Color, housing | Navy blue |
| Interface | SN/UPC |
| Length | 50.9 mm | 2.004 in |
| Compatible Cable Diameter | 1.5 mm | 0.059 in | 1.6 mm | 0.063 in |
| Ferrule Material | Zirconia |
| Cable Retention Strength, maximum | 11.24 lb @ 0 ° |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2 |
| Optical Components Standard | ANSI/TIA-568. 3-D | IEC 61753-1 |
| Insertion Loss, maximum | 0.25 dB |
| Return Loss, minimum | 50 dB |