Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Base Product: QWIK-II
Qwik II® Field Installable LC Connector, OM3/4/5, Aqua, for 0.25/0.9/2.0/3.0 mm, single pack
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber connector |
| Product Brand | LazrSPEED® | Qwik II® |
| Product Series | Qwik II |
| Body Style | Universal |
| Color, boot | Black |
| Color, housing | Aqua |
| Ferrule Geometry | Factory polished |
| Interface | LC/UPC |
| Interface Feature | Field Installable | Mechanical splice |
| Compatible Cable Diameter | 0.9 mm | 0.035 in | 2 mm | 0.079 in | 3 mm | 0.118 in | 0.25 mm | 0.01 in |
| Ferrule Material | Zirconia |
| Fiber Mode | Multimode |
| Fiber Type | OM3 | OM4 | OM5, LazrSPEED® wideband |
| Insertion Loss, maximum | 0.5 dB |
| Insertion Loss, typical | 0.1 dB |
| Return Loss, minimum | 20 dB |
| Operating Temperature | -40 °C to +75 °C (-40 °F to +167 °F) |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber connector |
| Product Brand | LazrSPEED® | Qwik II® |
| Product Series | Qwik II |
| Body Style | Universal |
| Color, boot | Black |
| Color, housing | Aqua |
| Ferrule Geometry | Factory polished |
| Interface | LC/UPC |
| Interface Feature | Field Installable | Mechanical splice |
| Compatible Cable Diameter | 0.9 mm | 0.035 in | 2 mm | 0.079 in | 3 mm | 0.118 in | 0.25 mm | 0.01 in |
| Ferrule Material | Zirconia |
| Fiber Mode | Multimode |
| Fiber Type | OM3 | OM4 | OM5, LazrSPEED® wideband |
| Insertion Loss, maximum | 0.5 dB |
| Insertion Loss, typical | 0.1 dB |
| Return Loss, minimum | 20 dB |
| Operating Temperature | -40 °C to +75 °C (-40 °F to +167 °F) |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |