Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
IFEB10, Indoor Fiber Optic Wall mount Enclosure, Splice Only, Single Element trays(3) Smouv, main cable seal and 12x5mm drop seal, RAL 9010
| Regional Availability | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber wall box |
| Product Series | IFEB-10 |
| Functionality | Splicing |
| Access | Front |
| Adapter Ports, quantity | 0 |
| Cable Ports, quantity | 1 |
| Drop Port, quantity | 12 |
| Enclosure Color | Pure White (RAL 9010) |
| Front Cover Type | Snap-on cover |
| Interface | Splicing only |
| Pigtails Included, quantity | 0 |
| Splice Tray Construction | SE (Single element) |
| Splicing Capacity, maximum | 36 |
| Splicing Type | SMOUV |
| Height | 260 mm | 10.236 in |
| Height, with cover | 285 mm | 11.22 in |
| Width | 155 mm | 6.102 in |
| Depth | 60 mm | 2.362 in |
| Volume | 1.5 L |
| Click on image to enlarge. |
| Click on image to enlarge. |
| Installation temperature | -5 °C to +45 °C (+23 °F to +113 °F) |
| Operating Temperature | -10 °C to +60 °C (+14 °F to +140 °F) |
| Environmental Space | Indoor |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Qualification Standards | IEC 60529, IP50 | IEC 61753-1 Ed.2 2018 - Category C |
| Included | Box (1) | Drop Seal, 12x5 (1) | Main Seal (1) | SE Smouv trays (3) |
| Packaging quantity | 1 |
| Packaging Type | Box |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant/Exempted |
| Regional Availability | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber wall box |
| Product Series | IFEB-10 |
| Functionality | Splicing |
| Access | Front |
| Adapter Ports, quantity | 0 |
| Cable Ports, quantity | 1 |
| Drop Port, quantity | 12 |
| Enclosure Color | Pure White (RAL 9010) |
| Front Cover Type | Snap-on cover |
| Interface | Splicing only |
| Pigtails Included, quantity | 0 |
| Splice Tray Construction | SE (Single element) |
| Splicing Capacity, maximum | 36 |
| Splicing Type | SMOUV |
| Height | 260 mm | 10.236 in |
| Height, with cover | 285 mm | 11.22 in |
| Width | 155 mm | 6.102 in |
| Depth | 60 mm | 2.362 in |
| Volume | 1.5 L |
| Click on image to enlarge. |
| Click on image to enlarge. |
| Installation temperature | -5 °C to +45 °C (+23 °F to +113 °F) |
| Operating Temperature | -10 °C to +60 °C (+14 °F to +140 °F) |
| Environmental Space | Indoor |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Qualification Standards | IEC 60529, IP50 | IEC 61753-1 Ed.2 2018 - Category C |
| Included | Box (1) | Drop Seal, 12x5 (1) | Main Seal (1) | SE Smouv trays (3) |
| Packaging quantity | 1 |
| Packaging Type | Box |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant/Exempted |