Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Armored Jumper G657.A2 SC/APC to SC/APC Simplex, 3.0mm LSZH, Yellow
Configure and display product variants of CAF-6C6C-LS0M by selecting options
Your web browser (Internet Explorer 11 or lower) is out of date and the functions below will not work with Internet Explorer.
Update your browser for more security, speed, functionality and experience on this site.
| Part Number | Cord Length | UOM | ||
|---|---|---|---|---|
| No configured items found. | ||||
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | China | India |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber patch cord, simplex |
| Product Series | CAF |
| Connector A, quantity | 1 |
| Color, boot A | Green |
| Color, connector A | Green |
| Connector B, quantity | 1 |
| Color, boot B | Green |
| Color, connector B | Green |
| Construction Type | Armored |
| Interface, Connector A | SC/APC |
| Interface, Connector B | SC/APC |
| Jacket Color | Yellow |
| Total Fibers, quantity | 1 |
| Cable Assembly Length Range (m) | 1 – 300 |
| Cable Assembly Length Range (ft) | 3 – 999 |
| Diameter Over Jacket | 3 mm | 0.118 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 100 N | 22.481 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 200 N | 44.962 lbf |
| Cable Retention Strength, maximum | 15.43 lb @ 0° |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2, TeraSPEED® |
| Insertion Loss, maximum | 0.25 dB |
| Return Loss, minimum | 60 dB |
| Operating Temperature | -25 °C to +70 °C (-13 °F to +158 °F) |
| Operating Temperature Note | Specification applicable to non-terminated bulk fiber cable |
| Environmental Space | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Qualification Standards | IEC 61753-1, category OP |
| Packaging quantity | 1 |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | China | India |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber patch cord, simplex |
| Product Series | CAF |
| Connector A, quantity | 1 |
| Color, boot A | Green |
| Color, connector A | Green |
| Connector B, quantity | 1 |
| Color, boot B | Green |
| Color, connector B | Green |
| Construction Type | Armored |
| Interface, Connector A | SC/APC |
| Interface, Connector B | SC/APC |
| Jacket Color | Yellow |
| Total Fibers, quantity | 1 |
| Cable Assembly Length Range (m) | 1 – 300 |
| Cable Assembly Length Range (ft) | 3 – 999 |
| Diameter Over Jacket | 3 mm | 0.118 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 100 N | 22.481 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 200 N | 44.962 lbf |
| Cable Retention Strength, maximum | 15.43 lb @ 0° |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2, TeraSPEED® |
| Insertion Loss, maximum | 0.25 dB |
| Return Loss, minimum | 60 dB |
| Operating Temperature | -25 °C to +70 °C (-13 °F to +158 °F) |
| Operating Temperature Note | Specification applicable to non-terminated bulk fiber cable |
| Environmental Space | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Qualification Standards | IEC 61753-1, category OP |
| Packaging quantity | 1 |