Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Fiber Optic Patch Cord, singlemode, 1.2 mm OFNP jacket, SC/UPC-LC/UPC, yellow
Configure and display product variants of FPCA-7KYP by selecting options
Your web browser (Internet Explorer 11 or lower) is out of date and the functions below will not work with Internet Explorer.
Update your browser for more security, speed, functionality and experience on this site.
| Part Number | Cord Length | ||
|---|---|---|---|
| No configured items found. | |||
| Regional Availability | Europe | Latin America | Middle East/Africa | North America |
| Product Type | Fiber patch cord, simplex |
| Product Series | FPCA |
| Connector A, quantity | 1 |
| Color, boot A | Blue |
| Color, connector A | Blue |
| Connector B, quantity | 1 |
| Color, boot B | Blue |
| Color, connector B | Blue |
| Interface, Connector A | LC/UPC |
| Interface, Connector B | SC/UPC |
| Jacket Color | Yellow |
| Total Fibers, quantity | 1 |
| Transmission Standards | TIA/EIA-604 FOCIS-3 |
| Diameter Over Jacket | 1.2 mm | 0.047 in |
| Click on image to enlarge. |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2/B2 |
| Insertion Loss, maximum, connector A | 0.3 dB |
| Insertion Loss, maximum, connector B | 0.2 dB |
| Return Loss, minimum, connector A | 55 dB |
| Return Loss, minimum, connector B | 55 dB |
| Environmental Space | Plenum |
| Qualification Standards | GR-326 CORE | GR-409 | GR-449-CORE |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant/Exempted |
| Regional Availability | Europe | Latin America | Middle East/Africa | North America |
| Product Type | Fiber patch cord, simplex |
| Product Series | FPCA |
| Connector A, quantity | 1 |
| Color, boot A | Blue |
| Color, connector A | Blue |
| Connector B, quantity | 1 |
| Color, boot B | Blue |
| Color, connector B | Blue |
| Interface, Connector A | LC/UPC |
| Interface, Connector B | SC/UPC |
| Jacket Color | Yellow |
| Total Fibers, quantity | 1 |
| Transmission Standards | TIA/EIA-604 FOCIS-3 |
| Diameter Over Jacket | 1.2 mm | 0.047 in |
| Click on image to enlarge. |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2/B2 |
| Insertion Loss, maximum, connector A | 0.3 dB |
| Insertion Loss, maximum, connector B | 0.2 dB |
| Return Loss, minimum, connector A | 55 dB |
| Return Loss, minimum, connector B | 55 dB |
| Environmental Space | Plenum |
| Qualification Standards | GR-326 CORE | GR-409 | GR-449-CORE |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant/Exempted |