Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Fiber Optic Drop Test Lead, Singlemode with hardened connectivity, single fiber
Your web browser (Internet Explorer 11 or lower) is out of date and the functions below will not work with Internet Explorer.
Update your browser for more security, speed, functionality and experience on this site.
| Regional Availability | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Product Type | Test patch cord, single fiber |
| Product Series | FHD |
| Connector A, quantity | 1 |
| Connector B, quantity | 1 |
| Interface, Connector A | Hardened mini-size DLX | Hardened full-size SC/APC |
| Interface, Connector B | SC/UPC | SC/APC |
| Jacket Color | Black |
| Pulling Grips, quantity | 1 |
| Total Fibers, quantity | 1 |
| Transmission Standards | IEC 61753-1 | IEC 61754-4 | IEC 61755 |
| Height Over Jacket | 4.4 mm | 0.173 in |
| Width Over Jacket | 7.4 mm | 0.291 in |
| Click on image to enlarge. |
| Jacket Material | Dielectric - Universal Flat |
| Minimum Bend Radius, loaded | 100 mm | 3.937 in |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 150 mm | 5.906 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 450 N | 101.164 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 1300 N | 292.252 lbf |
| Cable Crush Resistance, maximum | 44 N/mm | 251.247 lbf/in |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2, TeraSPEED® |
| Insertion Loss, maximum, connector A | 0.4 dB |
| Insertion Loss, maximum, connector B | 0.35 dB |
| Return Loss, minimum, connector A | 65 dB |
| Return Loss, minimum, connector B | 65 dB |
| Operating Temperature | -40 °C to +75 °C (-40 °F to +167 °F) |
| Operating Temperature Note | Specification applicable to non-terminated bulk fiber cable |
| Storage Temperature | -40 °C to +75 °C (-40 °F to +167 °F) |
| Environmental Space | Outdoor, buried |
| Qualification Standards | NEMA type 6, 10 ft waterhead | Telcordia GR-20 | Telcordia GR-3120 |
| Cable weight | 30 kg/km | 20.159 lb/kft |
| Packaging quantity | 1 |
| Regional Availability | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Product Type | Test patch cord, single fiber |
| Product Series | FHD |
| Connector A, quantity | 1 |
| Connector B, quantity | 1 |
| Interface, Connector A | Hardened mini-size DLX | Hardened full-size SC/APC |
| Interface, Connector B | SC/UPC | SC/APC |
| Jacket Color | Black |
| Pulling Grips, quantity | 1 |
| Total Fibers, quantity | 1 |
| Transmission Standards | IEC 61753-1 | IEC 61754-4 | IEC 61755 |
| Height Over Jacket | 4.4 mm | 0.173 in |
| Width Over Jacket | 7.4 mm | 0.291 in |
| Click on image to enlarge. |
| Jacket Material | Dielectric - Universal Flat |
| Minimum Bend Radius, loaded | 100 mm | 3.937 in |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 150 mm | 5.906 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 450 N | 101.164 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 1300 N | 292.252 lbf |
| Cable Crush Resistance, maximum | 44 N/mm | 251.247 lbf/in |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2, TeraSPEED® |
| Insertion Loss, maximum, connector A | 0.4 dB |
| Insertion Loss, maximum, connector B | 0.35 dB |
| Return Loss, minimum, connector A | 65 dB |
| Return Loss, minimum, connector B | 65 dB |
| Operating Temperature | -40 °C to +75 °C (-40 °F to +167 °F) |
| Operating Temperature Note | Specification applicable to non-terminated bulk fiber cable |
| Storage Temperature | -40 °C to +75 °C (-40 °F to +167 °F) |
| Environmental Space | Outdoor, buried |
| Qualification Standards | NEMA type 6, 10 ft waterhead | Telcordia GR-20 | Telcordia GR-3120 |
| Cable weight | 30 kg/km | 20.159 lb/kft |
| Packaging quantity | 1 |