Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Fiber Optic Drop Test Lead, Singlemode with hardened connectivity, multi-fiber
Your web browser (Internet Explorer 11 or lower) is out of date and the functions below will not work with Internet Explorer.
Update your browser for more security, speed, functionality and experience on this site.
| Regional Availability | Asia | Latin America | North America |
| Product Type | Test patch cord, multi-fiber |
| Product Series | MHD |
| Connector A, quantity | 1 |
| Connector B, quantity | 12 |
| Interface, Connector A | Hardened multi-fiber (HMFOC) plug |
| Interface, Connector B | SC/APC | SC/UPC | LC/UPC |
| Jacket Color | Black |
| Total Fibers, quantity | 12 |
| Height Over Jacket | 4.5 mm | 0.177 in |
| Width Over Jacket | 8 mm | 0.315 in |
| Breakout Length | 28 in |
| Click on image to enlarge. |
| Jacket Material | Dielectric - Flat |
| Minimum Bend Radius, loaded | 88.9 mm | 3.5 in |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 63.5 mm | 2.5 in |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2, TeraSPEED® |
| Insertion Loss, maximum, connector A | 0.45 dB |
| Insertion Loss, maximum, connector B | 0.4 dB |
| Return Loss, minimum, connector A | 65 dB |
| Return Loss, minimum, connector B | 65 dB |
| Installation temperature | -30 °C to +70 °C (-22 °F to +158 °F) |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Operating Temperature Note | Specification applicable to non-terminated bulk fiber cable |
| Storage Temperature | -40 °C to +75 °C (-40 °F to +167 °F) |
| Environmental Space | Outdoor |
| Jacket UV Resistance | UV stabilized |
| Cable weight | 33 kg/km | 22.175 lb/kft |
| Packaging quantity | 1 |
| Regional Availability | Asia | Latin America | North America |
| Product Type | Test patch cord, multi-fiber |
| Product Series | MHD |
| Connector A, quantity | 1 |
| Connector B, quantity | 12 |
| Interface, Connector A | Hardened multi-fiber (HMFOC) plug |
| Interface, Connector B | SC/APC | SC/UPC | LC/UPC |
| Jacket Color | Black |
| Total Fibers, quantity | 12 |
| Height Over Jacket | 4.5 mm | 0.177 in |
| Width Over Jacket | 8 mm | 0.315 in |
| Breakout Length | 28 in |
| Click on image to enlarge. |
| Jacket Material | Dielectric - Flat |
| Minimum Bend Radius, loaded | 88.9 mm | 3.5 in |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 63.5 mm | 2.5 in |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2, TeraSPEED® |
| Insertion Loss, maximum, connector A | 0.45 dB |
| Insertion Loss, maximum, connector B | 0.4 dB |
| Return Loss, minimum, connector A | 65 dB |
| Return Loss, minimum, connector B | 65 dB |
| Installation temperature | -30 °C to +70 °C (-22 °F to +158 °F) |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Operating Temperature Note | Specification applicable to non-terminated bulk fiber cable |
| Storage Temperature | -40 °C to +75 °C (-40 °F to +167 °F) |
| Environmental Space | Outdoor |
| Jacket UV Resistance | UV stabilized |
| Cable weight | 33 kg/km | 22.175 lb/kft |
| Packaging quantity | 1 |