Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Fiber indoor cable, GB31247 B2, SM G.657.A1, 96 fiber multi-unit with 12 fiber 2mm subunits, Singlemode G.657.A1, Meters jacket marking, Yellow jacket color
| Regional Availability | China |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber indoor cable |
| Product Series | L-MP |
| Attenuation, maximum | 0.3 dB/km @ 1,550 nm | 0.3 dB/km @ 1,625 nm | 0.40 dB/km @ 1,310 nm |
| Cable Type | Loose tube |
| Construction Type | Non-armored |
| Subunit Type | Gel-free |
| Jacket Color | Yellow |
| Jacket Marking | Meters |
| Strength Members | Central fiber reinforced polymer (FRP) rod |
| Subunit, quantity | 8 |
| Fibers per Subunit, quantity | 12 |
| Total Fiber Count | 96 |
| Buffer Tube/Subunit Diameter | 2 mm | 0.079 in |
| Diameter Over Jacket | 9.6 mm | 0.378 in |
| Click on image to enlarge. |
| Inner Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Minimum Bend Radius, loaded | 192 mm | 7.559 in |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 96 mm | 3.78 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 200 N | 44.962 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 667 N | 149.948 lbf |
| Cable Crush Resistance, maximum | 10 N/mm | 57.101 lbf/in |
| Compression Test Method | IEC 60794-1 E3 |
| Strain | See long and short term tensile loads |
| Strain Test Method | IEC 60794-1 E1 |
| Twist | 10 cycles |
| Fiber Type | G.652.D and G.657.A1 |
| Installation temperature | 0 °C to +60 °C (+32 °F to +140 °F) |
| Operating Temperature | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Cable Qualification Standards | IEC 60794-1-2 |
| Environmental Space | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Flame Test Listing | B1 | B2 |
| Flame Test Method | GB/T 31247 |
| Temperature Cycle | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Temperature Cycle Test Method | FOTP-3 | IEC 60794-1 F1 |
| Cable weight | 94 kg/km | 63.165 lb/kft |
| Regional Availability | China |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber indoor cable |
| Product Series | L-MP |
| Attenuation, maximum | 0.3 dB/km @ 1,550 nm | 0.3 dB/km @ 1,625 nm | 0.40 dB/km @ 1,310 nm |
| Cable Type | Loose tube |
| Construction Type | Non-armored |
| Subunit Type | Gel-free |
| Jacket Color | Yellow |
| Jacket Marking | Meters |
| Strength Members | Central fiber reinforced polymer (FRP) rod |
| Subunit, quantity | 8 |
| Fibers per Subunit, quantity | 12 |
| Total Fiber Count | 96 |
| Buffer Tube/Subunit Diameter | 2 mm | 0.079 in |
| Diameter Over Jacket | 9.6 mm | 0.378 in |
| Click on image to enlarge. |
| Inner Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Minimum Bend Radius, loaded | 192 mm | 7.559 in |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 96 mm | 3.78 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 200 N | 44.962 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 667 N | 149.948 lbf |
| Cable Crush Resistance, maximum | 10 N/mm | 57.101 lbf/in |
| Compression Test Method | IEC 60794-1 E3 |
| Strain | See long and short term tensile loads |
| Strain Test Method | IEC 60794-1 E1 |
| Twist | 10 cycles |
| Fiber Type | G.652.D and G.657.A1 |
| Installation temperature | 0 °C to +60 °C (+32 °F to +140 °F) |
| Operating Temperature | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Cable Qualification Standards | IEC 60794-1-2 |
| Environmental Space | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Flame Test Listing | B1 | B2 |
| Flame Test Method | GB/T 31247 |
| Temperature Cycle | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Temperature Cycle Test Method | FOTP-3 | IEC 60794-1 F1 |
| Cable weight | 94 kg/km | 63.165 lb/kft |