Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Indoor/Outdoor Fiber Optic Cable, 12-fiber, loose tube, LSZH, OM3, 2000 m
| Regional Availability | Asia |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber indoor/outdoor cable |
| Product Series | C-LN |
| 10 Gbps Ethernet Distance | 300 m @ 850 nm |
| Attenuation, maximum | 1.50 dB/km @ 1,300 nm | 3.50 dB/km @ 850 nm |
| Bandwidth, Laser, minimum | 2,000 MHz-km @ 850 nm |
| Bandwidth, OFL, minimum | 1,500 MHz-km @ 850 nm | 500 MHz-km @ 1,300 nm |
| Standards Compliance | TIA-492AAAC (OM3) |
| Cable Type | Loose tube |
| Subunit Type | Gel-filled |
| Jacket Color | Black |
| Jacket Marking | Meters |
| Fibers per Subunit, quantity | 12 |
| Total Fiber Count | 12 |
| Cable Length | 2000 m | 6561.68 ft |
| Diameter Over Jacket | 8 mm | 0.315 in |
| Minimum Bend Radius, loaded | 160 mm | 6.299 in |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 80 mm | 3.15 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 800 N | 179.847 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 1800 N | 404.656 lbf |
| Fiber Type | OM3 |
| Installation temperature | -10 °C to +60 °C (+14 °F to +140 °F) |
| Operating Temperature | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Environmental Space | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Cable weight | 73 kg/km | 49.054 lb/kft |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
| Regional Availability | Asia |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber indoor/outdoor cable |
| Product Series | C-LN |
| 10 Gbps Ethernet Distance | 300 m @ 850 nm |
| Attenuation, maximum | 1.50 dB/km @ 1,300 nm | 3.50 dB/km @ 850 nm |
| Bandwidth, Laser, minimum | 2,000 MHz-km @ 850 nm |
| Bandwidth, OFL, minimum | 1,500 MHz-km @ 850 nm | 500 MHz-km @ 1,300 nm |
| Standards Compliance | TIA-492AAAC (OM3) |
| Cable Type | Loose tube |
| Subunit Type | Gel-filled |
| Jacket Color | Black |
| Jacket Marking | Meters |
| Fibers per Subunit, quantity | 12 |
| Total Fiber Count | 12 |
| Cable Length | 2000 m | 6561.68 ft |
| Diameter Over Jacket | 8 mm | 0.315 in |
| Minimum Bend Radius, loaded | 160 mm | 6.299 in |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 80 mm | 3.15 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 800 N | 179.847 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 1800 N | 404.656 lbf |
| Fiber Type | OM3 |
| Installation temperature | -10 °C to +60 °C (+14 °F to +140 °F) |
| Operating Temperature | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Environmental Space | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Cable weight | 73 kg/km | 49.054 lb/kft |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |