Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Fiber Optic Cable, Outdoor, Armored, Singlemode, G657.A1, black
| Regional Availability | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber OSP cable |
| Product Series | O-LA |
| Attenuation, maximum | 0.30 dB/km @ 1,550 nm | 0.40 dB/km @ 1,310 nm |
| Armor Type | Corrugated steel |
| Cable Type | Semi-tight buffer |
| Subunit Type | Gel-filled |
| Jacket Color | Black |
| Jacket Marking | Meters |
| Total Fiber Count | 2 |
| Diameter Over Jacket | 5.1 mm | 0.201 in |
| Minimum Bend Radius, loaded | 50 mm | 1.969 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 450 N | 101.164 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 300 N | 67.443 lbf |
| Cable Crush Resistance, maximum | 50 N/mm | 285.507 lbf/in |
| Flex | 25 cycles |
| Fiber Type | OS2 |
| Installation temperature | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Environmental Space | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Regional Availability | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber OSP cable |
| Product Series | O-LA |
| Attenuation, maximum | 0.30 dB/km @ 1,550 nm | 0.40 dB/km @ 1,310 nm |
| Armor Type | Corrugated steel |
| Cable Type | Semi-tight buffer |
| Subunit Type | Gel-filled |
| Jacket Color | Black |
| Jacket Marking | Meters |
| Total Fiber Count | 2 |
| Diameter Over Jacket | 5.1 mm | 0.201 in |
| Minimum Bend Radius, loaded | 50 mm | 1.969 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 450 N | 101.164 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 300 N | 67.443 lbf |
| Cable Crush Resistance, maximum | 50 N/mm | 285.507 lbf/in |
| Flex | 25 cycles |
| Fiber Type | OS2 |
| Installation temperature | -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Environmental Space | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |