Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Copper Cable, category 5e, 25 Pair, UTP, 100 MHz, CMR rated, 24 AWG, 4000 ft reel, slate
| Regional Availability | Asia |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Twisted pair cable |
| Product Number | 1061F |
| ANSI/TIA Category | 5e |
| Cable Component Type | Horizontal |
| Cable Type | U/UTP (unshielded) |
| Conductor Type, singles | Solid |
| Conductors, quantity | 50 |
| Jacket Color | Slate |
| Pairs, quantity | 25 |
| Transmission Standards | ANSI/TIA-568.2-D | CENELEC EN 50288-6-1 | ISO/IEC 11801 Class D |
| Cable Length | 1219.2 m | 4000 ft |
| Diameter Over Jacket, nominal | 12.7 mm | 0.5 in |
| Conductor Gauge, singles | 24 AWG |
| Operating Voltage, maximum | 80 V |
| Remote Powering | Fully complies with the recommendations set forth by IEEE 802.3bt (Type 4) for the safe delivery of power over LAN cable when installed according to ISO/IEC 14763-2, CENELEC EN 50174-1, CENELEC EN 50174-2 or TIA TSB-184-A |
| Safety Voltage Rating | 300 V |
| Conductor Material | Bare copper |
| Insulation Material | High density polyethylene (HDPE) |
| Jacket Material | PVC |
| Operating Temperature | -20 °C to +60 °C (-4 °F to +140 °F) |
| Environmental Space | Non-plenum |
| Cable weight | 199.414 kg/km | 134 lb/kft |
| Packaging Type | Reel |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
| Regional Availability | Asia |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Twisted pair cable |
| Product Number | 1061F |
| ANSI/TIA Category | 5e |
| Cable Component Type | Horizontal |
| Cable Type | U/UTP (unshielded) |
| Conductor Type, singles | Solid |
| Conductors, quantity | 50 |
| Jacket Color | Slate |
| Pairs, quantity | 25 |
| Transmission Standards | ANSI/TIA-568.2-D | CENELEC EN 50288-6-1 | ISO/IEC 11801 Class D |
| Cable Length | 1219.2 m | 4000 ft |
| Diameter Over Jacket, nominal | 12.7 mm | 0.5 in |
| Conductor Gauge, singles | 24 AWG |
| Operating Voltage, maximum | 80 V |
| Remote Powering | Fully complies with the recommendations set forth by IEEE 802.3bt (Type 4) for the safe delivery of power over LAN cable when installed according to ISO/IEC 14763-2, CENELEC EN 50174-1, CENELEC EN 50174-2 or TIA TSB-184-A |
| Safety Voltage Rating | 300 V |
| Conductor Material | Bare copper |
| Insulation Material | High density polyethylene (HDPE) |
| Jacket Material | PVC |
| Operating Temperature | -20 °C to +60 °C (-4 °F to +140 °F) |
| Environmental Space | Non-plenum |
| Cable weight | 199.414 kg/km | 134 lb/kft |
| Packaging Type | Reel |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |