Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Copper Cable, category 7A, 4 pair simplex, S/FTP, LSFRZH, 23 AWG solid, 1000 m, white
| Regional Availability | Australia/New Zealand | EMEA |
| Portfolio | NETCONNECT® |
| Product Type | Twisted pair cable |
| ANSI/TIA Category | 7A |
| Cable Component Type | Horizontal |
| Cable Type | S/FTP (shielded) |
| Conductor Type, singles | Solid |
| Conductors, quantity | 8 |
| Jacket Color | White |
| Pairs, quantity | 4 |
| Transmission Standards | CENELEC EN 50288-9-1 | EN 50173-1 | IEC 61156-5 Cat 7 | ISO/IEC 11801 Class FA |
| Cable Length | 1000 m | 3280.84 ft |
| Diameter Over Insulated Conductor | 1.45 mm | 0.0571 in |
| Diameter Over Jacket, nominal | 7.493 mm | 0.295 in |
| Conductor Gauge, singles | 23 AWG |
| Coupling Attenuation | Type I |
| Operating Frequency, maximum | 1000 MHz |
| Operating Voltage, maximum | 80 V |
| Remote Powering | Fully complies with the recommendations set forth by IEEE 802.3bt (Type 4) for the safe delivery of power over LAN cable when installed according to ISO/IEC 14763-2, CENELEC EN 50174-1, CENELEC EN 50174-2 or TIA TSB-184-A |
| Segregation Class | d |
| Click on image to enlarge. | |
| Click on image to enlarge. |
| Conductor Material | Bare copper |
| Insulation Material | Polyolefin |
| Jacket Material | Low Smoke Fire Retardant Zero Halogen (LSFRZH) |
| Shield (Tape) Material | Aluminum/Polyester |
| Operating Temperature | -20 °C to +60 °C (-4 °F to +140 °F) |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Fire Performance | Dca |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Smoke Rating | s2 |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Droplets Rating | d1 |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Acidity Rating | a1 |
| Packaging Type | Reel |
| Agency | Classification |
|
CENELEC
|
EN 50575 compliant, Declaration of Performance (DoP) available |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
| Regional Availability | Australia/New Zealand | EMEA |
| Portfolio | NETCONNECT® |
| Product Type | Twisted pair cable |
| ANSI/TIA Category | 7A |
| Cable Component Type | Horizontal |
| Cable Type | S/FTP (shielded) |
| Conductor Type, singles | Solid |
| Conductors, quantity | 8 |
| Jacket Color | White |
| Pairs, quantity | 4 |
| Transmission Standards | CENELEC EN 50288-9-1 | EN 50173-1 | IEC 61156-5 Cat 7 | ISO/IEC 11801 Class FA |
| Cable Length | 1000 m | 3280.84 ft |
| Diameter Over Insulated Conductor | 1.45 mm | 0.0571 in |
| Diameter Over Jacket, nominal | 7.493 mm | 0.295 in |
| Conductor Gauge, singles | 23 AWG |
| Coupling Attenuation | Type I |
| Operating Frequency, maximum | 1000 MHz |
| Operating Voltage, maximum | 80 V |
| Remote Powering | Fully complies with the recommendations set forth by IEEE 802.3bt (Type 4) for the safe delivery of power over LAN cable when installed according to ISO/IEC 14763-2, CENELEC EN 50174-1, CENELEC EN 50174-2 or TIA TSB-184-A |
| Segregation Class | d |
| Click on image to enlarge. | |
| Click on image to enlarge. |
| Conductor Material | Bare copper |
| Insulation Material | Polyolefin |
| Jacket Material | Low Smoke Fire Retardant Zero Halogen (LSFRZH) |
| Shield (Tape) Material | Aluminum/Polyester |
| Operating Temperature | -20 °C to +60 °C (-4 °F to +140 °F) |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Fire Performance | Dca |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Smoke Rating | s2 |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Droplets Rating | d1 |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Acidity Rating | a1 |
| Packaging Type | Reel |
| Agency | Classification |
|
CENELEC
|
EN 50575 compliant, Declaration of Performance (DoP) available |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |