Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
LC/UPC Connector, Multimode, Aqua
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber connector |
| Color, boot | Aqua |
| Color, housing | Black |
| Interface | LC/UPC |
| Length | 41.6 mm | 1.638 in |
| Compatible Cable Diameter | 2 mm | 0.079 in | 1.6 mm | 0.063 in |
| Ferrule Material | Zirconia |
| Cable Retention Strength, maximum | 11.24 lb @ 0 ° |
| Fiber Mode | Multimode |
| Insertion Loss Change, mating | 0.2 dB |
| Optical Components Standard | ANSI/TIA-568. 3-D | IEC 61753-1 |
| Insertion Loss Change, temperature | 0.2 dB |
| Insertion Loss, maximum | 0.24 dB |
| Return Loss, minimum | 27 dB |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber connector |
| Color, boot | Aqua |
| Color, housing | Black |
| Interface | LC/UPC |
| Length | 41.6 mm | 1.638 in |
| Compatible Cable Diameter | 2 mm | 0.079 in | 1.6 mm | 0.063 in |
| Ferrule Material | Zirconia |
| Cable Retention Strength, maximum | 11.24 lb @ 0 ° |
| Fiber Mode | Multimode |
| Insertion Loss Change, mating | 0.2 dB |
| Optical Components Standard | ANSI/TIA-568. 3-D | IEC 61753-1 |
| Insertion Loss Change, temperature | 0.2 dB |
| Insertion Loss, maximum | 0.24 dB |
| Return Loss, minimum | 27 dB |