Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
2.0 mm LC Uniboot GEN 1.5, Lime Green
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Product Type | Fiber connector boot |
| Boot Style | Push-pull |
| Color | Lime green |
| Compatible Cable Diameter | 2 mm | 0.079 in |
| Ferrule Material | Zirconia |
| Insertion Loss, maximum | 0.15 dB |
| Return Loss, minimum | 35 dB |
| Packaging Type | Bag |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Product Type | Fiber connector boot |
| Boot Style | Push-pull |
| Color | Lime green |
| Compatible Cable Diameter | 2 mm | 0.079 in |
| Ferrule Material | Zirconia |
| Insertion Loss, maximum | 0.15 dB |
| Return Loss, minimum | 35 dB |
| Packaging Type | Bag |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |