Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
MPO-12, ULTRA LOW LOSS, MALE, Singlemode, GREEN, 2mm
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber connector |
| Product Brand | TeraSPEED® |
| Color | Green |
| Color, boot | Black |
| Ferrule Geometry | Angled |
| Interface | MPO/APC Male |
| Interface Feature | Pinned |
| Total Fiber Count | 12 |
| Compatible Cable Diameter | 2 mm | 0.079 in |
| Ferrule Material | Polymer |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2 |
| Optical Components Standard | ANSI/TIA-568-C.3 |
| Insertion Loss, ULL, maximum | 0.35 dB |
| Return Loss, minimum | 65 dB |
| Packaging quantity | 1 |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber connector |
| Product Brand | TeraSPEED® |
| Color | Green |
| Color, boot | Black |
| Ferrule Geometry | Angled |
| Interface | MPO/APC Male |
| Interface Feature | Pinned |
| Total Fiber Count | 12 |
| Compatible Cable Diameter | 2 mm | 0.079 in |
| Ferrule Material | Polymer |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2 |
| Optical Components Standard | ANSI/TIA-568-C.3 |
| Insertion Loss, ULL, maximum | 0.35 dB |
| Return Loss, minimum | 65 dB |
| Packaging quantity | 1 |