Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
MPO12, ULL, FEMALE, OM5, LIME, 2MM
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber connector |
| Product Brand | LazrSPEED® |
| Color | Lime green |
| Color, boot | Black |
| Ferrule Geometry | Flat |
| Interface | MPO/UPC Female |
| Interface Feature | Unpinned |
| Total Fiber Count | 12 |
| Length | 60.1 mm | 2.366 in |
| Compatible Cable Diameter | 2 mm | 0.079 in |
| Ferrule Material | Polymer |
| Cable Retention Strength, maximum | 11.24 lb @ 0 ° |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.652.D and G.657.A1, TeraSPEED® | OS2 |
| Insertion Loss Change, mating | 0.2 dB |
| Optical Components Standard | ANSI/TIA-568-C.3 |
| Insertion Loss, maximum | 0.2 dB |
| Return Loss, minimum | 27 dB |
| Packaging quantity | 1 |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber connector |
| Product Brand | LazrSPEED® |
| Color | Lime green |
| Color, boot | Black |
| Ferrule Geometry | Flat |
| Interface | MPO/UPC Female |
| Interface Feature | Unpinned |
| Total Fiber Count | 12 |
| Length | 60.1 mm | 2.366 in |
| Compatible Cable Diameter | 2 mm | 0.079 in |
| Ferrule Material | Polymer |
| Cable Retention Strength, maximum | 11.24 lb @ 0 ° |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.652.D and G.657.A1, TeraSPEED® | OS2 |
| Insertion Loss Change, mating | 0.2 dB |
| Optical Components Standard | ANSI/TIA-568-C.3 |
| Insertion Loss, maximum | 0.2 dB |
| Return Loss, minimum | 27 dB |
| Packaging quantity | 1 |