Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
MPO-08, ULTRA LOW LOSS, MALE, OM5, LIME-GREEN, 2mm
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber connector |
| Product Brand | LazrSPEED® |
| Color | Lime green |
| Color, boot | Black |
| Ferrule Geometry | Flat |
| Interface | MPO/UPC Male |
| Interface Feature | Pinned |
| Total Fiber Count | 8 |
| Compatible Cable Diameter | 2 mm | 0.079 in |
| Ferrule Material | Polymer |
| Fiber Mode | Multimode |
| Fiber Type | OM5 |
| Optical Components Standard | ANSI/TIA-568-C.3 |
| Insertion Loss, maximum | 0.2 dB |
| Return Loss, minimum | 27 dB |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber connector |
| Product Brand | LazrSPEED® |
| Color | Lime green |
| Color, boot | Black |
| Ferrule Geometry | Flat |
| Interface | MPO/UPC Male |
| Interface Feature | Pinned |
| Total Fiber Count | 8 |
| Compatible Cable Diameter | 2 mm | 0.079 in |
| Ferrule Material | Polymer |
| Fiber Mode | Multimode |
| Fiber Type | OM5 |
| Optical Components Standard | ANSI/TIA-568-C.3 |
| Insertion Loss, maximum | 0.2 dB |
| Return Loss, minimum | 27 dB |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |