Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Fiber Management System (FMS) Fiber Optic Termination Panel, 1U, 19/21 Inches, 24 Ports (SC - Simplex , LC - Duplex) , Single Mode, Gray
The Fibre Management System (FMS) is a mechanical shelf designed for rack mounting and is intended for service provider applications. It supports both fibre splicing and patching functions. The system facilitates the splicing of primary coated fiber's from loose tubes to fibre pigtails using splice trays, which are provided as required. The connectorised end of each pigtail is terminated on a patch panel, with a connection capacity ranging from 24 to 48 ports.
The FMS is a high density, multifunctional unit that is both configurable and upgradeable, enabling efficient fibre management within service provider networks. The design incorporates sufficient space for the storage of excess loose tubes and supports installation in both 19 inch and 21 inch network racks.
The FMS assembly primarily consists of a metal chassis with drawer, splice trays with lids, adapters (SC simplex or LC duplex), a set of compatible pigtails (SC or LC), splice protection sleeves, transport tubes, and a sub kit.
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | India |
| Product Type | Fiber patch/splice panel |
| Product Series | FMS |
| Functionality | Patching | Splicing |
| Cable Exit Location | Rear | Side |
| Cable Ports, quantity | 4 |
| Color | Gray |
| Cover Type | Screw-on at top and openable |
| Interface, front | SC | LC |
| Interface Feature, front | Simplex | Duplex |
| Fiber Color Code | TIA-598 |
| Rack Type | EIA 19 in | EIA 21 in |
| Rack Units | 1 |
| Shelf Movement | Sliding |
| Splice Trays Included, quantity | 2 |
| Splices per Tray, quantity | 24 |
| Splicing Capacity, maximum | 48 |
| Splicing Type | Heat shrink, single fiber fusion |
| Total Ports, quantity | 24|48 |
| Height | 43 mm | 1.693 in |
| Width | 484 mm | 19.055 in |
| Depth | 280 mm | 11.024 in |
| Compatible Cable Diameter Range | 10-18 mm |
| Click on image to enlarge. |
| Finish | Powder coated |
| Material Type | Cold Rolled Carbon Steel |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A1 |
| Insertion Loss, maximum | 0.3 dB |
| Included | Mounting hardware |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| ROHS | Compliant |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | India |
| Product Type | Fiber patch/splice panel |
| Product Series | FMS |
| Functionality | Patching | Splicing |
| Cable Exit Location | Rear | Side |
| Cable Ports, quantity | 4 |
| Color | Gray |
| Cover Type | Screw-on at top and openable |
| Interface, front | SC | LC |
| Interface Feature, front | Simplex | Duplex |
| Fiber Color Code | TIA-598 |
| Rack Type | EIA 19 in | EIA 21 in |
| Rack Units | 1 |
| Shelf Movement | Sliding |
| Splice Trays Included, quantity | 2 |
| Splices per Tray, quantity | 24 |
| Splicing Capacity, maximum | 48 |
| Splicing Type | Heat shrink, single fiber fusion |
| Total Ports, quantity | 24|48 |
| Height | 43 mm | 1.693 in |
| Width | 484 mm | 19.055 in |
| Depth | 280 mm | 11.024 in |
| Compatible Cable Diameter Range | 10-18 mm |
| Click on image to enlarge. |
| Finish | Powder coated |
| Material Type | Cold Rolled Carbon Steel |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A1 |
| Insertion Loss, maximum | 0.3 dB |
| Included | Mounting hardware |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| ROHS | Compliant |